ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Американският Конгрес увеличава натиска си над президента Барак Обама за да разреши износа на природен газ. Това трябва да намали енергийното влияние на Русия над Украйна. При това за действието се обявяват както републиканците, така и демократите, пише „Взгляд”.
Към дадения момент износът на газ от САЩ формално е забранен- според приет през 1979 година закон правото да контролира експорта е предоставено на президента.
САЩ започнаха да плашат Русия с отмяна на тази забрана още в началото на украинската криза - в края на декември американски сенатор предложи снемането на ограниченията на газ за Европа.
Заплахата за Русия се състои в това, че ако американски газ се появи в Европа, това ще доведе до понижаване на цените на газта. Европа ще има излишъци евтин газ, който ще предостави на Украйна. Като резултат позициите на „Газпром” на украинския пазар сериозно ще отслабне и руската компания може изобщо да напусне този пазар.


