САЩ пращат най-скъпия военен кораб в Европа в отговор на ядрения шантаж от страна на Путин
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
САЩ засилват военното си присъствие в Европа като сигнал срещу Русия заради ядрения шантаж на Владимир Путин. Група кораби, начело с ядрения самолетоносач USS Gerald Ford, се насочва към континента и ще пристигне в английското пристанище Портсмут в средата на ноември, съобщава британският Defense Journal.
От САЩ към Европа пътуват още ракетен крайцер и атакуваща ядрена подводница. На борда има общо 90 самолета и хеликоптера, включително изтребители F-35C.
В материала се отбелязва, че самият самолетоносач е твърде голям, за да влезе във Военноморската база на Негово Величество в Портсмут, като вместо това ще остане отвъд нея - в Спитхед.
Това разгръщане е възможност за по-нататъшно развитие на оперативните способности на Gerald Ford и демонстриране на предимствата, които тази оперативна организация носи „за бъдещето на военноморската авиация, за региона и за нашите съюзници и партньори", заяви контраадмирал Грег Хъфман, командир на групата.
"Сега повече от всякога за военноморските сили на САЩ е все по-важно да укрепват отношенията си със съюзниците и партньорите, тъй като допринасяме за насърчаването на мирен, стабилен и свободен от конфликти атлантически регион“, добави той.
По време на разгръщането си групата GRFCSG ще работи с въздушни, морски и наземни средства от няколко съюзници и партньорски държави от НАТО, за да засили усилията за възпиране и отбрана и да подобри ефективността и оперативната съвместимост. Заедно GRFCSG, съюзниците и партньорските държави ще участват в тренировъчни мероприятия, включително морски удари на далечни разстояния, противовъздушна отбрана, противоподводна война и разпределени морски операции.
Според ВМС на САЩ частите, участващи в първото разгръщане на ударната група на самолетоносача Gerald Ford, включват ракетен крайцер USS Normandy (CG 60), разрушител с управляеми ракети USS Ramage (DDG 61), разрушители USS McFaul (DDG 74) и USS Thomas Hudner (DDG 116), кораб USNS Joshua Humpreys (T-AO 188), сухотоварен кораб USNS Robert E. Peary (T-AKE 5) и катер USCGC Hamilton (WMSL 753).
В състава на въздушните средства попадат: ескадрили ударни изтребители VFA 213, VFA 31, VFA 37 и VFA 87; ескадрила за тактическа електронна борба VAQ 142; ескадрила за ранно предупреждение на самолетоносачи VAW 124; ескадрила за логистична поддръжка на флота VRC 40; морска ударна ескадрила от хеликоптери HSM 70; морска бойна ескадрила с хеликоптери HSC 9.
"Това е вълнуващ момент, в който да водя летците, тъй като започваме първото разгръщане на Ford", каза капитан Дарил Трент - командир на Осмо авиокрило на самолетоносача.
Относно USS Gerald Ford - това е водещият кораб от своя клас самолетоносачи на ВМС на САЩ. Кръстен е на 38-ия президент на страната Джералд Форд, чиято военноморска служба през Втората световна война включва бойно дежурство на борда на лекия самолетоносач "Монтерей“.
Това е най-скъпият военен кораб в историята на САЩ и в света - общата му стойност надвишава 13 млрд. долара.
Изграждането на Gerald Ford започва през август 2005 г. Влиза във флота на мястото на изведения от експлоатация USS Enterprise, който приключва 51-годишната си активна служба през декември 2012 г. Новият самолетоносач е предаден на ВМС на 31 май 2017 г. и официално е въведен в експлоатация от президента Доналд Тръмп през юли същата година. Към тогавашна дата той е най-големият самолетоносач в света и най-големият военен кораб, строен някога по отношение на водоизместимост.