BG EN

САЩ са подкрепили преговори между джихадистки духовници и „Ислямската държава” за спасяването на заложник

ЧАС ПИК

САЩ са подкрепили преговори между джихадистки духовници и „Ислямската държава” за спасяването на заложник

3406
на 19.12.2014
САЩ са подкрепили преговори между джихадистки духовници и „Ислямската държава” за спасяването на заложник
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Американските служби са подкрепили преговори, в които са участвали двама от най-известните джихадистки духовни водачи, както и бивши затворници от „Гуантанамо” в опит за спасяването на американския заложник Питър Касиг, който бе държан от групировката „Ислямска държава”, съобщава британският вестник The Guardian, цитиран от агенция "Фокус".
Електронна кореспонденция разкрива как в средата на октомври са започна несигурни преговори с духовните водачи на групата за освобождаването на Касиг. Преговорите са се водили със знанието на ФБР и са продължили няколко седмици.
Касиг, който е приел исляма по време на пленничеството си, е последният западен заложник, който бе убит от „Ислямската държава”. Смъртта му бе обявена на 16 ноември.
Последните неуспешни опити за спасяването на живота му са били предприети от нюйоркския адвокат със спорна слава Станли Коен, който е представлявал зетя на Осама бин Ладен и членове на „Хамас” пред американското правосъдие.
Коен е убедил двама свързани с „Ал Кайда” духовници да се намесят в преговорите от името на САЩ. Двамата са смятани за едни от най-влиятелните джихадистки духовници в света – това са Абу Мохамед ал Макдиси и Абу Катада.
Целта на преговарящите е било не само да освободят Касиг, но и да убедят „Ислямската държава” да спре да взима и убива цивилни заложници – нещо, от което са били ужасени редица джихадисти и което е засилило теологическата битка между групата и „Ал Кайда”.

препоръчано
Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
Унижиха кабинета Гюров от парламентарната трибуна: Блокада има, но не е в Ормузкия проток, а в главите на това НПО правителство (ВИДЕО) Унижиха кабинета "Гюров" от парламентарната трибуна: Блокада има, но не е в Ормузкия проток, а в главите на това НПО правителство (ВИДЕО)
ново
Днес: 4
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК