ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През 2013 година световните обеми на оръжейните сделки са се съкратили с почти 2% в сравнение с показателите за 2012 година,
сочи Стокхолмският международен институт за изследвания на проблемите на мира, цитиран от Гласът на Русия.
Това съкращаване засяга предимно западните страни, докато в други световни региони се наблюдава тенденцията към увеличаване на военните разходи.
Над двукратен растеж се фиксира в Русия, Китай и Саудитска Арабия.
Последната е на почти 4-то място в списъка световни износители на оръжия, като изпреварва Великобритания, Франция и Япония.
САЩ и Русия са начело в списъка на водещите оръжейни износители в света,
сочи доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на проблемите на мира (СИПРИ). Според експерти на института най-големи доставчици на оръжия през периода 2009-2013 г. са били САЩ, Русия, Германия, Китай и Франция с общ дял в световния оръжеен износ 74 на сто. 56 процента се падат само на САЩ и Русия.
Авторите признават Русия за най-голям доставчик на оръжия в Индия през отчетния период с дял от 75 на сто, следвана от САЩ със 7 процента.
Съществено са нараснали през отчетния период покупките на оръжия от страните край Персийския залив - с 23 на сто от 2008 до 2013 г. Саудитска Арабия примерно се е изкачила от 18-о на 5-о място в списъка на основните вносители на оръжия в цял свят.
На САЩ се падат 45 процента от общия обем на оръжейните доставки за страните в Персийския залив.
Освен Индия и Саудитска Арабия през последните 5 години силно е увеличил покупките на оръжия и Пакистан, става ясно още от доклада. Според СИПРИ през периода се отбелязва подчертано засилване на оръжейните потоци в посока Африка, Америка, Азия и Океания, а оръжейните доставки за Европа намаляват, отбелязва Франс прес.