Светът диша - въздухът се изчиства временно заради мерките срещу пандемията
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
През 2020 г. в 80 от 100 държави има подобрение в качеството на въздуха според средногодишните нива на фините прахови частици PM2.5, отчетени от държавните измервателни станции и от граждански активисти.
Това отчита изследването на швейцарската компания IQAir, като обяснява изчистването на въздуха с глобалните мерки за забавяне на разпространението на COVID-19 и призовава за траен преход към екологосъобразен транспорт и намалено ползване на изкопаеми горива.
Данните показват подобрения на качеството на въздуха в големите градове през 2020 г. в сравнение с 2019 г., включително за Пекин (-11%), Чикаго (-13%), Делхи (-15%), Лондон (-16%), Париж (-17%) и Сеул (-16%).
Въпреки подобрението в Делхи, той продължава да бъде най-замърсеният столичен град в света през 2020 г., отбелязва "Монитор".
"За да се видят реални, дългосрочни подобрения в качеството на въздуха, правителствата трябва да дадат приоритет на чистите енергийни източници като вятър и слънчева енергия и да насърчават нискотарифния, въглеродо-неутрален и достъпен транспорт. Ускоряването на прехода към чиста енергия и чист транспорт не само спасява животи, но и драстично намалява разходите, свързани със здравеопазването", каза Авинаш Чанчал, отговорник за климатичната кампания на Грийнпийс - Индия.
На фона на подобрения въздух в световните градове София не само отчита влошаване на качеството на въздуха - частиците PM2,5 се покачват за година от средно ниво 26.8 µg/m³ до 27.5 µg/m³, но и попада в топ 20 на най-нездравословните столици света.
Нито една столица от ЕС не е с по-високи нива на фини прахови частици, макар че балканските съседи от Сараево и Скопие живеят в по-мръсен въздух от софиянци.