ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Поклонението на пред бившия южноафрикански лидер Нелсън Мандела започна с хорово изпълнение на химна на Южна Африка. Въпреки проливния дъжд на стадиона в Йоханесбург се събраха хиляди южноафриканци.
Около 100 държавни и правителствени ръководители присъстват на церемонията. Сред тях са президентът на САЩ Барак Обама, френският му колега Франсоа Оланд, британският премиер Дейвид Камерън, кубинският държавен ръководител Раул Кастро, китайският вицепрезидент Ли Юанчао, както и генералният секретар на ООН Бан Ки-мун.
На стадиона са и ирландската рок легенда Боно и звездата на южноафриканското кино Чарлийз Терон. Оратори на церемонията са Обама, бразилският президент Дилма Русеф и индийският й колега Пранаб Мукерджи.
Заупокойната панихида бе отслужена от архиепископ Дезмънд Туту, близък приятел и съмишленик на Мандела.





Внуците на Мандела - Мбусо, Андил, Зозуко и Фумла произнесаха реч по памет на своя дядо (на снимката долу).

Главният секратар на ООН Бан Ки-мун произнесе своята реч след внуците на Мандела, той изрази възхищение пред южноафриканския лидер и определи поклонението като "нагледен пример за това колко е цветен и колоритен" южноафриканският народ (Бан Ки-мун на снимката долу).

Речта на американския президент Барак Обама предизвика истинска еуфория сред събралите се на стадиона хора.
"Светът ви благодари, че споделихте с нас Нелсън Мандела. Неговата борба беше ваша борба. Неговият триумф е ваш триумф. Вашата демокрация е неговото наследство", заяви Обама от трибуната.
"Той ще ни липсва ужасно много. Нека Бог благослови Нелсън Мандела. Нека благослови и Южна Африка", завърши Обама сред вълна от бурни аплодисменти.


Тялото на Мандела ще бъде изложено за поклонение в сградата "Юниън билдингс" в Претория, където през 1994 г. положи клетва като президент.
Нелсън Мандела почина на 95-годишна възраст в четвъртък. Той ще бъде погребан на 15 декември, неделя, в селото на предците си Куну.


