ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Над 120 журналисти са държани в затворите на Турция, което е световен рекорд, а ситуацията с медиите в страната не се е подобрила от миналата година, когато бе отменено извънредното положение. Това съобщи Международният институт за печата, цитиран от британски медии.
Турция обяви извънредно положение малко след неуспешния опит за преврат през 2016 г.
За двете години след извънредното положение в Турция 150 000 съдии, учени, офицери, държавни служители и други цивилни са уволнени по подозрение за връзки с организацията ФЕТО на ислямския проповедник Фетуллах Гюлен, който живее в САЩ, а турските власти го смятат за инициатор на преврата.
Повече от 77 000 души бяха затворени през този период в очакване на съдебни процеси.
След опита за преврат стотици журналисти бяха изправени на съд по обвинения в тероризъм. Това се казва в доклада на Международния институт за печата, който добавя, че броят на журналистите, които все още са в затвора, е спаднал от над 160 на сегашните 120.
„Зад тези числа се крият безпрецедентни нарушения на основните човешки права, десетки журналисти са затворени в продължение на месеци или дори години в очакване на съдебен процес, а в много случаи без официално наказателно преследване“, се казва в доклада.