ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Военноморските сили на Северна Корея официално включиха в бойния си състав първия разрушител в историята на страната - „Чхое Хьон“. Церемонията по приемането на кораба се състоя на 23 юни, като плавателният съд беше зачислен към Западния флот, който оперира в Жълто море, пише Military Watch.
Новият боен кораб влиза на въоръжение само 14 месеца след спускането си на вода през април 2025 г. Според военни анализатори това е най-значимото развитие на севернокорейските надводни военноморски сили от края на Студената война насам. Досега флотът на страната разчиташе основно на малки ракетни катери, корвети, фрегати, подводници и брегови отбранителни системи.
„Чхое Хьон“ бележи преход към ново поколение бойни кораби, способни да действат далеч от бреговете на страната. Огневата му мощ и технологичното оборудване значително надхвърлят възможностите на всички предишни севернокорейски надводни съдове, изтъква "Труд“.
Корабът е първият представител на нов клас разрушители. Вторият кораб от серията - „Кан Кон“ - вече преминава морски изпитания, а поне още два плавателни съда са в процес на строителство и трябва да бъдат спуснати на вода през 2026 г.
Новият клас изглежда създаден с цел да поддържа нарастващия арсенал от високоточни ударни оръжия на Пхенян. На борда са разположени 74 вертикални пускови установки за ракети, като част от тях са с по-голям диаметър и според експерти могат да бъдат предназначени за балистични ракети с ядрени бойни глави. Предвижда се следващите кораби от серията да разполагат с още по-голям боекомплект за сметка на премахването на основното артилерийско въоръжение.
Появата на „Чхое Хьон“ показва сериозен напредък в корабостроителната индустрия на Северна Корея. Изграждането на подобен управляем ракетен разрушител изисква високо ниво на компетентност в областта на корабния дизайн, двигателните системи, електрониката, управлението на въоръжението и радарните технологии.


