ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
„Убеден съм, че при конструктивна среща с приятелска България по приятелски начин всички въпроси ще бъдат разрешени и България ще остане най-големият ни поддръжник на Европейската и Евроатлантическа република Северна Македония“, заяви първият вицепремиер и министър на политическата система и междуобщностните отношения Артан Груби, цитиран от македонското издание „Фокус“.
„Споразумението е едно, подписано, ратифицираното в нашето събрание и мисля, че и двете страни трябва да се придържат към споразумението, да прилагат споразумението и да намерят общ език за всички въпроси, съдържащи се в това споразумение. "Няма нови документи, няма нови условия, няма неща на масата или под масата, които да бъдат обсъдени, но ние се придържаме към споразумението и всичко, което е неразделна част от споразумението," каза Груби.
Във връзка с коментарите за искани конституционни промени Груби коментира:
„Официално няма предложение, официално няма такава идея. Официално има само добросъседското споразумение с Република България. Комисията работи и за хармонизиране на позициите си по всички онези съставни точки от Споразумението за добросъседство с Република България. Няма условия, няма нужда да се променя Конституцията на РСМ и аз съм убеден, че в духа на добросъседство и в духа на съпредседателство на Берлинския процес между София и Скопие тези въпроси ще бъдат преодолени и заедно ще намерим език, с който да започнем първата междуправителствена конференция в края на декември тази година в рамките на германското председателство на Съвета на ЕС, каза Груби.
На въпрос дали има опасност за македонския език, вицепремиерът Груби отговори, че според това, което знае, няма риск.
„Няма опасност за македонския език и македонския народ, македонския етнос и общата ни държава и вярвам, че България е и ще остане най-големият ни поддръжник по пътя ни към ЕС. Трябва да намерим общ език и да празнуваме и честваме всички моменти, които са общи за нас в историята заедно. В това няма нищо лошо, има много световни фигури, които се празнуват и честват в много страни, дори в световен мащаб, така че историческите фигури, които ни сближават като две държави, мисля, че има място да ги празнуваме и честваме заедно,“ каза Груби.
По отношение на въпроса за Гоце Делчев, Груби вярва, че всичко е преодолимо и разрешимо и че в духа на добросъседство, подчерта той, всичко може да се постигне.
„Така започнахме работата на последното парламентарно и правителствено мнозинство с първото споразумение между Скопие и София, което беше подписано на Илинден между премиерите Заев и Борисов и че духът на добросъседство всъщност ни донесе късмет, защото решихме въпроса с името – Преспанското споразумение , променихме Конституцията, присъединихме се към НАТО, взехме решение да започнем преговори с ЕС. Ето защо, имайки предвид всички тези компромиси, за които говорите, вярвам, че гражданите на нашата страна абсолютно заслужават да започнат преговори за членство в ЕС и да станат член на ЕС възможно най-скоро. "Нашите граждани не заслужават повече препятствия и няма нужда от повече компромиси," каза вицепремиерът Груби.
Нещата, които ни приближават до България, каза той, са много повече и много по-големи от нещата, които ни разделят.
На въпрос кои предложения са поставени на масата от България, вицепремиерът Груби каза, че по негова информация няма предложения на масата. Той добави, че в срещите има дискусия, която трае един час или повече и има обмен на идеи, мисли за преодоляване на всички отворени въпроси.
Що се отнася до решението на София да преименува 24 май за Ден на българските просветители, Груби подчерта, наред с други неща, че той е привърженик на движението напред, а не гледането назад.
„ Все пак отново ще кажа, че историята не трябва да бъде пречка за нашето бъдеще. Вярвам, че може да се намери общ език за всичко, че всеки въпрос може да бъде разрешен чрез диалог, разбирателство и честен подход от двете страни. "Убеден съм, че ще постигнем това с нашите приятели в България," каза вицепремиерът Груби.