СЕЗОН НА РЪБА: Цените на туристическите услуги повишени до 40%, ще има ли руснаци по морето - никой не знае
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Към момента няма индикации дали ще има руски туристи по Черноморието. Причината е в липсата на директни полети между България и Русия.
“Има авиопрограма, която ще стартира полети през Армения от следващия месец, но крайната цена на билетите ще бъде друга и най-вероятно руските туристи ще предпочетат друга дестинация. Авиопрограмата включва полет от Москва, но през Ереван до Бургас и ще започне да действа от 4 юли до 29 август, но все още не се знае как ще заработи програмата“, каза пред БНР туроператорът Иван Кирязов.
По думите му през януари е имало заявки за детски летни лагери, но от март това е преустановено.
“Това е един предварителен план, една възможност поради налагането на санкции са прекъснати връзките с руската федерация, което налага една такава връзка през Армения, за да дойдат руски туристи по Черноморието. Същата е ситуацията с Беларус, откъдето също няма да имаме туристи. Що се касае за Украйна - има някакви резервации, но те не са в този обем, в който бяха през миналата година. В момента има определени инцидентни резервации“, заяви той.
“Ще разчитаме на Молдова, там също ще бъде транспортът автобусен. Има някакво раздвижване на туристи оттам, откъдето чакаме също резервации и туристи, но не можем да прогнозираме в какви обеми“, посочи Кирязов.
Туристическите пакети са с повишени цени, първо се повишиха през януари, после през април. Цената е важна за туристите, скокът е между 10 и 40%. Причините са ясни на всички - храни и енергоносители. Има го и фактора спекулативно вдигане на цени. 50% от цялото това увеличение на цените е спекула в момента. Това би повлияло благоприятно и на цените на туристическите пакети, защото при тази ситуация хотелиерите нямат много алтернативи, подчерта туроператорът.


