Сеизмолог: Земетръсната активност в региона на Мраморно море тревожи учените в Турция
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Преди 4 дни професор Нурчан Йозел, координатор на международен проект за оценяване на риска от земетресения в Мраморноморски регион и околностите му, оповести заключението на изследователите след извършени комплексни наблюдения и техния анализ, съобщава Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, дългогодишен ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН). Изводът е, че в близост до архипелага Принцови острови, разположен южно от Истанбул в Мраморно море, вече е натрупано напрежение достатъчно да инициира земетресение с магнитуд около 7.0.
Днес сведение от азиатски квартал на Истанбул, пристигнало в сайта на Европейския сеизмологичен център по повод на умерено земетресение в Мраморно море, гласи: „Беше силно. Повечето от къщите не са готови за голямо земетресение в Турция. Ако тези земетресения са начало на голямото земетресение, ще се повтори картината на земетресението в Ялова през 1999.” Турският гражданин намеква за необходимост от сериозни превантивни мерки.
В източно Мраморно море, само на 2-3 км от центъра на туристическата турска провинция Ялова, днес в 08:40 часа местно (и българско) време е регистрирано умерено земетресение с магнитуд 4.4. Както съобщава регионалният сеизмологичен център в Кандили-Истанбул, земетресението е плитко-фокусно с огнище на дълбочина приблизително 7 км. Само 10 минути по-рано от същото огнище е регистриран трус с магнитуд 3.0. Земетресението с магнитуд 4.4 е почувствано в районите на Истанбул и Ялова. Изчислената интензивност в епицентъра съответства на сътресение от V степен. С такава интензивност са въздействани най-близките крайбрежни територии на вилает Ялова – самият град Ялова (почти 101 хил.ж.) и селища в непосредствена близост. В Истанбул са усетени сътресения с интензивност от II до IV степен в зависимост от етажността на сградата и особености на терена.
Огнището на земетресението е в Мраморноморската част на Северно-Анатолийската разломна система, в нейното северно разклонение. Северният клон на разломната система под формата на дъга следи от изток към запад Измитския залив, минава през Мраморно море северно от най-големия Мраморноморски остров Мармара, през селищата Мюрефте-Шаркьой, през “шийката” на Галиполския полуостров, та до залива Сарос, разположен северно от полуострова. В мястото на днешната активност преди 53 години, на 18 септ 1963 г., става земетресение с магнитуд 6.2.
В източно Мраморно море беше епицентърът и на катастрофално земетресение (магнитуд 7.4) през август 1999 година, погубило живота на повече от 17 хиляди души.
На 10 септември 1509 на по-малко от 50 км от днешната сеизмична проява – е станало земетресение, чийто магнитуд се изчислява на 7.2. Земетресението е причинило големи щети в селищата от Чорлу на запад до Измит на изток. В Константинопол (дн. Истанбул) „много къщи били разрушени, комини паднали и стени се напукали”. Църквата Света София, превърната в джамия, оцеляла, макар че едно минаре било съборено. Вътре в храма опадала мазилката и открила византийските християнски изображения. Броят на загиналите варира между 1000 и 13 хиляди според различни източници. Показана е дърворезба с ефектите от земетресението през септември 1509.
В западна посока по северния клон в Северно-Анатолийската разломна система могат да се отбележат неотдавна станали умерени земетресения: с магнитуд 4.4 на 16 ноември 2015 с епицентър на 14 км от Якуплу, на 28 октомври 2015 с епицентър на 23 км от Мармара Ереглиси; Сароският залив се активира, заедно с голяма част от Северно Егейско море, след силно земетресение – магнитуд 6.9, станало на 24 май 2014 година и усетено в голяма част от България.