Сеизмолог: Няма опасност от цунами след силното земетресение в Индонезия

Азия

Сеизмолог: Няма опасност от цунами след силното земетресение в Индонезия

5640
на 28.07.2015
Сеизмолог: Няма опасност от цунами след силното земетресение в Индонезия
Автор:   ПИК

Последвайте ни в Google News Showcase

Земетресението с магнитуд 7.0, ударило тази сутрин най-източната индонезийска провинция Папуа е от източник с дълбочина около 50 км според Американската геоложка служба, както и по оценка на Индонезийската агенция за метеорология, климатология и геофизика. Епицентърът на земетресението е във вътрешността на острова в планинския район Маоке. Предупреждение за цунами не е оповестено. Хендра Рахман от Индонезийската агенция оповести, че земетресението е усетено из цялата провинция Западна Папуа, като най-силно е въздействието в градчето Сарми, намиращо се на северния бряг на острова съобщи  Румяна Главчева, експерт-сеизмолог, дописен член на БАНИ, бивш ръководител на секция „Сеизмология” в Геофизичен институт (дн. НИГГГ-БАН), цитирана от "Фокус". По информация от Агенцията за борба с бедствията, в Джайапура (около 250 км източно от епицентъра), главен град на провинция Папуа, “паникьосани, жителите изскочиха от домовете си”. 

препоръчано

Засега на Агенцията в известно, че в Касонаведжа, град на 70 км северозападно от епицентъра, има частични и пълни разрушения. Сериозно е пострадала градската болница. Няма сведение за състоянието на летището. Навярно положението не е по-малко тревожно в папуаските села Кверба, Маринафален, Едифален и други около Касонаведжа. В Мамберамо, планинска област с над 39 хиляди жители в околностите на епицентъра, най-малко 4 къщи, една църква и други две сгради са разрушени или сериозно повредени. Именно в тази област е загинал 15-годишният рибар. Там е прекъснато електроподаването. Пациентите са евакуирани от болницата. Говорителят на Националната агенция за борба с бедствия информира за комуникационни проблеми в джунглата и отдалечените планински райони, което затруднява бързото опознаване на ситуацията. През следващите денонощия предстои навлизане в епицентралната област. Тъй като в района има стръмни планински склонове и растителността там е представена от тропически гори, вероятността за опасни срутища и свлачища е голяма.
Днешният мощен трус се предхожда от две земетресения с магнитуд около 5, произхождащи от дълбочина 10 км – на 7 юни с магнитуд 5.0 и на 26 юли с магнитуд 5.2, според оценките на Индонезийската агенция за метеорология, климатология и геофизика.

След земетресението с магнитуд 7 от тази сутрин е регистриран единствен вторичен трус. Той е с магнитуд 5.0 и се случва десет часа по-късно. През последните 10 години появата на земетресения с магнитуди между 5 и 5.5 е нормална за района – около 3 труса ежегодно. Най-силното отминало земетресение през същия период е с магнитуд 6.4; епицентърът му е на рaзстояние 65 км изток-североизток, близо до северния бряг на Папуа, Индонезия. Сеизмичните източници на силните земетресения в района са предимно на дълбочини между 30 и 75 км. Това е свързано със затъване на Тихоокеанската плоча в мантията при огъването й в контакта с Австралийската плоча.

Следвайте ПИК в Телеграм и Туитър

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК! Алена с хороскоп за неделя - Раците да не взимат прибързани решения, Везните да не пътуват САМО В ПИК! Алена с хороскоп за неделя - Раците да не взимат прибързани решения, Везните да не пътуват
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Атанас Зафиров с първи думи, след като пое БСП от Нинова (ВИДЕО) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Атанас Зафиров с първи думи, след като пое БСП от Нинова (ВИДЕО)
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК