Голяма зона на тектонично напрежение може да предизвика мегаземетресение, невиждано на Земята в последните 1000 години
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На границата между Индия и Бангладеш се създава особено опасна и голяма зона на тектонично напрежение, която може да предизвика мощно мегаземетресение, непознато на Земята от около 1000 години, пишат сеизмолози в статия, публикувана в списание Nature Geoscience.
„Бангладеш е пренаселена държава, в нея има много предприятия на тежката промишленост, електростанции, добива се нефт и природен газ. Всички те са под опасност при едно силно земетресение и ще бъдат напълно разрушени ако то стане. Дори столицата Дака ще преживее истински ад заради огромните разрушения, които ще станат в нея”, казва професор Сайед Ахтер от университета в Дака.
Учени са установили, че районът ще преживее мащабна катастрофа. Използвайки наземни датчици и Джи пи еси, спътникови снимки и радарна информация, сеизмолозите са открили, че в мястото, където се сблъскват три тектонични плочи, Индо-Австралийската се подплъзва под Евразияската с около 30-40 мм на година. Това е доста над очакваната скорост.
Именно тази ситуация създава голямата и опасна зона на тектонично напрежение, което може да бъде освободено чрез мощно мегаземетресение с магнитут от 8 до 9 по скалата на MMS. Линията на разлома имнава през одлините на реките Ганг и Брахмапутра, както и под Дака и още десетина големи градове.
Площта, която ще бъде засегната е квадрат с размери 250 на 250 километра и в нея живеят над 140 милиона души. Засега никой не се наема да прогнозира кога ще се случи катаклизмът, дали след година или след 500 години, но той е неизбежен. Учените планират да проведат експедииця до един от разломите, за да оценят ситуацията и да дадат по-точна прогноза за евентуален трус.