СЕНЗАЦИОННО РАЗКРИТИЕ на ПИК! Документите проговарят! Съдия издал незаконно разрешение за подслушване на митничар!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Заформя се тежък скандал около Висшия съдебен съвет, които подхождат селективно спряво съдии давали разрешение за СРС без каквото и да било основание, научи ПИК.
Медията ни узна, че определени членове във ВСС си затварят очите по казуси аналогични на този с бившата шефка на СГС Владимира Янева.
Припомняме, че тя бе светкавично освободена, след като стана ясно, че е уличена в незаконно продължаване на срока за издаване на СРС-та във връзка с разработката "Червеи".
Прависти са на мнение, че ако Янева не е подписала искането за прилагането на въпросните СРС-та, то тя би могла да бъде обвинена, че е осуетила наказателно преследване. Буквално за няколко часа съдия Янева бе незаслужено дискредитирана, а членовете на ВСС единодушно гласуваха за временното й отстраняване.
Самата Янева реши да подаде оставка.
В същото време медията ни научи, че за известен съдия от Окръжен съд - Благоевград е безспорно доказано, че е подписал искане за специални разузнавателни средства, за които впоследствие се е доказало, че са незаконни.
От документи, с които разполагаме, става ясно, че потърпевши от незаконното подслушване са действащи митничари и полицаи.
В молба до ВСС бившия митнически инспектор Методи Митовски твърди, че тогавашният председател на Благоевградския окръжен съд Красимир Аршинков е разрешил неправомерно прилагането спрямо него на СРС-та.
Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства отговаря след извършване на проверка по случая.
Издаден е документ, от който е видно, че спрям Митовски са били приложени незаконно специални разузнавателни средства.
Документът е подписан от председателя на институцията Бойко Рашков.
Рашков посочва, че документите са били изпратени до главния прокурор Сотир Цацаров и до председателя на Окръжен съд-Благоеврград.
Реакция до момента все още няма.
Кой е Митовски?
През март 2013 г. Методи Митовски осъди прокуратурата за причинени имуществени и неимуществени вреди в резултат на неправилно повдигнато обвинение. Той заведе дело в Окръжен съд - Благоевград по Закона за отговорността на държавата, след като бе оправдан за престъпление по служба - съставяне на документ с невярно съдържание при внос на БМВ през митница Благоевград.
Митовски бе напълно оневинен след петгодишен наказателен процес. Той поиска 26 000 лв. обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпян значителен тормоз, нарушено психическо и физическо здраве, смущения в съня и трудовата му функция.
Митовски твърдеше, че бил злепоставен пред съгражданите му, а следствие на създалата се публичност на наказателното производство срещу него родителите му получили силен стрес и починали един след друг за една година. Наред с това той изтъква, че за 4-годишния период, когато е бил обвиняем, не е получавал никакво възнаграждение поради временното му отстраняване като старши инспектор в митницата и семейството му останало без всякакви доходи.
На съпругата му било отпуснато обезщетение за безработица от 90 лева в продължение на 4 месеца. На него му било отказано изплащане на обезщетение, както и банкови кредити, поради обстоятелството, че е временно отстранен от работа. Поради липсата на парични средства, които били необходими за издръжката на двегодишния му син, той бил принуден да продаде единственото си жилище, дарено му от родителите.
С тези мотиви Митовски настоява за обезщетение от 28 487 лв. за имуществени вреди. Съпругата му и неговият колега по съдба - бившият митнически инспектор Димитър Ризов, свидетелстват как му се е отразил процесът. Назначена е съдебно-психиатрична и психологична експертиза.
Вещите лица заключват, че наказателното производство е причинило на Митовски психично разстройство - реакция на тежък стрес и разстройство в адаптацията, и е довело до по-тежко протичане на наличната преди това хипертонична болест. По делото е назначена и счетоводна експертиза, която установява, че за времето, през което е бил отстранен от митницата, е лишен от заплати в размер на 21 341 лв.
Съдия Росен Василев не кредитира твърденията, че през този период семейството му е изпитвало остра нужда от пари поради простата причина, че тогава Митовски е раздал заеми на физически лица за стотици хиляди левове. Съдията осъжда прокуратурата да му плати 14 000 лв. обезщетение за неимуществени и 21 341 лв. - за имуществени вреди, следствие на неправомерно повдигнато обвинение. Съдебните разноски за близо 2000 лв. също ще трябва да се покрият от прокуратурата.
Ето и документите, които показват, че Митовски е бил подслушван незаконно.
Писмото, с което Методи Митовски настоява от Висшия съдебен съвет да извърши проверка относно приложените спрямо него специални разузнавателни средства.
Ето и отговора на Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства до Методи Митовски. Документът е подписан от председателя на държавната институция Бойко Рашков.