ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
При археологически разкопки, извършени в пещера край град Дикили в област Измир, са открити 14 000-годишни каменни оръдия на труда и кости от периода на късния палеолит (епипалеолита).
Турски и немски учени, извършили работите в района, разкриха, че пещерата е била използвана и като култов център, посветен на богинята майка Кибела, предава Анадолската агенция, цитирана от "Марица".
Шестседмичните разкопки бяха извършени в пещера в Дикили под ръководството на музея Бергама през есента. В разкопките участваха екипите на Германския археологически институт и професор Харун Ташкъран от Археологическия отдел на университета в Анкара.
Според информацията, която са получили от древните пластове, екипът от турски и немски учени разкрива, че пещерата е била използвана като култов център, посветен на Кибела от VI век преди Христа до римския период.
При повърхностните проучвания, извършени от Германския археологически институт, в района са открити пластове от епипалеолитния период. В тези пластове също са открити каменни оръдия на труда и кости. Изследванията, направени в лабораториите по метода за радиовъглеродно датиране, установили, че намерените каменни инструменти и кости датират от 14 000 години.
Пещерата е била използвана като краткосрочно селище, посещавано от групи ловци, а не като постоянно селище. От шести век пр. н. е. до римския период, пещерата е била използвана като култов център, посветен на богинята майка Кибела и че последните находки, открити в пещерата, са от византийския и османския период.