Сергей Станишев брани Радев: Промените в Конституцията бяха претупани. Трябва да се втвърдим за Шенген
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Евродепутатът Сергей Станишев заяви, че критиките на президента Радев към управляващите по темата за членството ни в Шенген имат основание. Станишев също критикува предложената и после отпаднала такса за пренос на руски газ, заради която имаше риск Унгария да блокира приемането ни в шенгенското пространство. „Преди да се действа, трябва да се мисли малко”, заяви Станишев.
„Само създадоха излишни напрежения, защото Унгария е доказала през годините, че много твърдо отстоява своите национални интереси”, заяви евродепутатът.
Той изрази опасения, че частично приемане в Шенген може да означава ситуацията да продължи „твърде дълго време”, защото ЕС не се връща към едни и същи въпроси през половин година. „Ние допускаме да станем жертва на вътрешнополитически ситуации в Нидерландия и Австрия, най-вече заради избори”, заяви Станишев.
Той призова България да не се примирява с това, че ни третират като втора ръка страна и да не приемаме позиция на молител.
„Би трябвало да дадем ясни знаци, в дадения случай на Австрия, че ще има последици за двустранните отношения, тъй като в момента тя е основен инициатор на разделното приемане – първо само по въздух, а може би и по море, и чак след време, неопределено време – за сухопътните граници”, заяви Станишев.
„Всички институции трябва да покажат, че българското общество осъзнава, че ни третират несправедливо и че е готово да предприеме съответните действия. Аз съм изключително умерен човек, но не мога да търпя – над 10 години сме изпълнили ангажиментите, постоянно полагаме нови усилия”, каза евродепутатът.
Станишев критикува промените в Конституцията, тъй като по думите му те са били „претупани на три четения” в парламента. „За една седмица три четения на Конституцията показва бързане и натиск. Голяма част от промените са политически мотивирани, с конкретни интереси на управляващото тройно мнозинство”, заяви Станишев.
По думите му целта в промените е била да се орежат правомощията на президента по отношение на служебното правителство. „Политическите партии с неспособността да формират мнозинства създадоха ситуация за дълги служебни кабинети, не президентът”, заяви Станишев.