СЗО алармира: По-малко от 10% от населението на земята има имунитет срещу коронавируса
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Стадният имунитет срещу коронавирус може да бъде постигнат в голям мащаб само чрез ваксиниране на населението. Това мнение изрази в интервю, публикувано в понеделник в „Туитър“ от Световната здравна организация, нейният главен изследовател Сумя Суминанатхан, предава ТАСС.
Отговаряйки на въпроса дали в големите градове е постигнат колективен имунитет, където значителна част от населението е прекарало COVID-19, тя обърна внимание на почти 500 проучвания, проведени в света, според които „по-малко от 10% от населението на света вече има антитела срещу този коронавирус“. „Разбира се, на някои места, особено в градските райони с висока гъстота на населението, има райони, където 50-60% от жителите са били заразени с вируса и имат антитела. Това обаче не означава, че целият град, провинция или държава са постигнали стаден имунитет“, продължи Суминанат.
Ако жителите на тези територии, които нямат антитела, дойдат на места, където нивото на стадния имунитет е по-ниско, отколкото в техния град, тогава те могат да се заразят, обясни експертът. „Единственият начин за постигане на стаден имунитет от такъв мащаб е ваксинацията“, каза тя и добави, че затова СЗО сега се фокусира върху международния механизъм за достъп до ваксини COVAX, така че „всички държави имат ваксини и ваксинациите се правят колкото може по-бързо“... Докато това се случи, е необходимо да се вземат всички възможни предпазни мерки, за да се намали разпространението на инфекцията, заключи главният учен.
СЗО отдава голямо значение на механизма COVAX, който включва 190 държави и икономики. Според условията на програмата страните с високи доходи плащат за ваксини за по-малко богатите страни. Според плановете, в рамките на механизма, до края на 2021 г. 2 милиарда дози коронавирусни ваксини трябва да бъдат произведени и равномерно разпределени по целия свят. Миналата седмица бяха направени първите доставки на COVAX за Гана и Кот д'Ивоар.