Сивият кардинал на Радев: Пеевски ще създаде проблеми не само на себе си, но и на ДПС. Не отивай да се бориш с прасе в кочината
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Обвиненията за "кеш" в президентството трябва да се докажат. Ако няма доказателства и факти, този "високопоставен човек", който го твърди, трябва да си понесе своята отговорност. Дори в България има сериозно значение дали един човек ще се окаже лъжец или клеветник. С 5% одобрение едва ли си най-популярният политик. Но това е изключително агресивно поведение, нетипично за ДПС. Този човек ще създаде проблеми не само на себе си, но и на своята партия. Той ангажира ДПС. Това не е просто обвинение на един анонимен човек, а обвинение на лице, което заема официална позиция. Рано или късно ДПС ще вземе отношение.
Това заяви пред Нова телевизия "Сивият кардинал" на президентството проф. Александър Маринов.
"Това, което се споменава сега - се търкаля от години. Дали има натиск, трябва да се докаже", коментира той намесените имена на Сотир Ушев и Николай Копринков.
Маринов припомни мисъл на ген. Колин Пауъл: "Не отивай да се бориш с прасе в кочината, защото и двамата ще се изцапате, но на него това му прави удоволствие". Ясно е, че президентът трябва да се окаля. Твърдението беше лансирано от Бойко Борисов - човек също с твърде богата биография и записи. Всякакви твърдения и етикети могат да се лепят. Като се каже "Пътят на Копринката", трябва да се докаже. Като ходя в президентството, си гледам внимателно в краката, да намеря някоя пачка с пари. Досега обаче нищо не съм намерил".
Запитан дали в настоящата ситуация прокуратурата и Сарафов могат да бъдат "равно отдалечени", той отговори: "Надявам се прокуратурата да си върши работата. Още повече с това временно ръководство - което пък е следствие на решението на управляващите".
На въпрос ще има ли процедура по импийчмънт, Маринов заяви: "Не смятам, че ще има такава процедура. Защото няма основание - това първо. Тези, които се опитат да го направят, ще се сблъскат с конституционни основания. Второ - дори да го започнат, те ще направят огромна услуга на президента - атакуван несправедливо, по користни подбуди, с цел да бъде елиминиран като президент".
Тук Маринов обрисува една евентуална ситуация - Радев е отстранен и прави свой политически проект, Илияна Йотова довършва мандата, но побърза да се застрахова: "Но без импийчмънт Радев няма как са бъде отстранен. Той спазва Конституцията и няма да бъде ангажиран със свой проект. Аз просто разгледах хипотезата, ако му поискат импийчмънт".
"При всяко положение е ясно, че нужда от алтернатива има. Огромното мнозинство от българите не одобряват състоянието на сегашната политическа система, не гласуват и търсят алтернатива. Тя ще се появи, независимо дали е покрай президента. Това е неизбежно", заяви още Александър Маринов.
"Защо отсега президентът трябва да говори за политическите си планове след три години. Дали има или няма такива планове, аз не знам. Той със сигурност няма да организира партия. Но представете си хипотезата - организират се хора и казват - ние заставаме зад президента", добави той.
Запитан хипотетично къде би се позиционирал един евентуален политически проект на президента, Маринов заяви: "Ние сега с вас обсъждаме Нероден Петко. Според мен във вътрешнополитически план нещата са доста ясни. Става дума за принципи и начини на действия, формулирани още в стратегическия съвет на президента. Във външнополитически план е огромна спекулация. Т.нар. евроатлантизъм на сглобката е алиби, фасада. Какви евроатлантици са те?! Не са имали никакви проблеми да общуват с Русия. Един подари кученце на Путин... За да докажат своя пишманевроатлантизъм, те трябва да "припознаят" президента като русофил и да му лепнат етикети".
Александър Маринов коментира и събарянето на Паметника на съветската армия: "Това беше една дивотия. Глупаво е обвинението към президента в русофилство. България ще е достоен член на ЕС и НАТО, когато е равнопоставена, а не васал".
Според Маринов следващият голям политически сблъсък ще е за контрола на службите: "Сглобката не могат да се спогодят по този въпрос. Освен това ще има разправии по ключови места за попълване в държавни институции. Някъде към 70 позиции имат да се попълват. Позицията на президента е принципна - той е против определен начин на действие. И това направи по време на споровете около Конституцията и попълването на КС. Тази позиция се споделя и от противници на президента. Но да видим какво ще се случи. Предстои ротация. И ще се сменят гледните точки. Явно няма да е само смяна на Габриел и Денков, но ще има и смяна на министри".