BG EN

СИЛНА ВЯРА: Загиващата оживяла - почитаме отново преподобна Мария Египетска. Честваме и успението на свети Методий Славянобългарски - ето кой ни черпи за имен ден днес

ГОРЕЩО
Акценти

СИЛНА ВЯРА: Загиващата оживяла - почитаме отново преподобна Мария Египетска. Честваме и успението на свети Методий Славянобългарски - ето кой ни черпи за имен ден днес

24521
на 06.04.2025
СИЛНА ВЯРА: Загиващата оживяла - почитаме отново преподобна Мария Египетска. Честваме и успението на свети Методий Славянобългарски - ето кой ни черпи за имен ден днес

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

1. Пета Неделя на Великия пост - Преподобна Мария Египетска († 530 г.) - днес Църквата отново чества паметта на една от най-обичаните и почитани светици - преподобна Мария Египетска. Тя оставя огнена диря в Църквата изобщо, а житието ѝ потриса всеки път всеки, който го изчете от докрай.

препоръчано

Тя е онзи пример, който ни показва как от най-окаяни грешници, щом осъзнаем много си грехове и пристъпим към по-богоугоден живот, най-подир ще се сподобим с прошка тям, а и ще намерим тъй търсения душевен покой.

Покайният пример на св. Мария Eгипетска е толкова многообхватен и поучителен, че светата Църква желае той трайно да остане в нашите сърца. Затова освен деня на нейната памет на нея се посвещава и неделният ден от петата неделя на Великия пост. 

За света Мария Египетска може да се каже накратко: тя била жителка на Александрия, жена с безнравствен живот, позор за своите съграждани, съблазън, погибел. Един ден тя поискала да се поклони на живоносния Кръст Господен, частица от който се намирала в един от храмовете. И не мислейки за своята греховност, не мислейки за това, че нейният живот няма нищо общо с този Бог на чистотата и любовта, на Който тя искала да се поклони, тя дръзновено поискала да влезе в храма, но някаква сила я спирала - всеки път, когато тя се приближавала до вратите, тя бивала отхвърлена.

Изпаднала в ужас, тя се обърнала към Майката Божия за помощ – и била допусната в храма. Но от храма тя не се върнала към предишния позорен живот; тя се оттеглила в пустинята и там прекарала, в неописуем подвиг, в съвършена самота, целия си останал живот до смъртта; живот, който не бил живот на безплътно същество, но бил наистина живот на въплътения дух, оживен от покаянието и благодатта.

2. Успение на св. Методий Славянобългарски († 885 г.) - той бил по-голям роден брат на славянския равноапостол Константин Философ – свети Кирил. В ранната си младост той бил избрал военно поприще и десет години управлявал някаква славянска област, подвластна на византийския император. Той обаче почувствал Божието призвание, отказал се от високото си положение и постъпил в манастира, намиращ се в планината Олимп (Мала Азия).

Подир някое време тук при него дошъл и по-малкият му брат Константин. От това време те не са се разделяли до смъртта си и заедно извършили великото и забележително дело – създаване на славянската писменост и на християнската просвета всред славяните.

В Моравия светите братя заедно учели народа на христианската вяра с достъпен славянски език и това продължило до смъртта на св. Кирил в Рим. Поради коварните замисли на немското духовенство свети Методий не могъл да се върне в Моравия, а останал в съседната Панония, чийто княз Коцел го върнал обратно при папа Адриан ІІ с молба да го ръкоположи за епископ.

От това време свети Методий от обикновен мисионер станал архиепископ на Панония и Моравия, който се подчинявал направо на римския първосветител. Но клеветите продължавали: ту го обвинявали пред местния княз, че Методий открито изобличава неговия нечист живот; ту на римския папа внушавали, че Методий иска да откъсне от неговия диоцез Моравия и Панония; ту в Цариград изпращали съобщения, че Методий много се приспособил към римския папа.

Поради това великият светител трябвало вече в преклонна възраст навсякъде лично да се явява и да изобличава нанасяните клевети. Най-после враговете успели да го хвърлят в затвора за две и половина години, откъдето бил освободен само поради строгата заповед на папа Йоан VІІІ.

И всред борбата с ожесточените врагове свети Методий продължавал своето дело на славянски равноапостол, като проповядвал словото на божествената истина и като превеждал от гръцки на славянски език свещените книги. Той оставил като скъпоценно наследство превода на всички канонически книги на Свещеното писание и превода на църковноправния сборник Номоканон.

Свети Методий Славянобългарски починал на 6 април 885 г. и бил погребан във Велеград и – според житието му – "лежи във великата моравска църква, от лявата страна, в стената зад олтара на света Богородица". Древната му служба се запазила в ръкописи от ХІІІ век.

ИМЕН ДЕН ПРАЗНУВА: Страхил

3. Св. Евтихий, патриарх Цариградски Патриарх на Константинопол от 552 до 565 г. и от 577 до 582 г. († 582 г.)

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 10 април - Телците да разчитат на себе си и на здравия разум, Близнаците са изцяло във властта на емоцията САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 10 април - Телците да разчитат на себе си и на здравия разум, Близнаците са изцяло във властта на емоцията
ПИК TV x
Депутатка ПОРЯЗА Цончо Ганев: За да говорите от място, трябва да имате физически увреждания, не умствени. Женски бой в залата се размина на косъм Депутатка ПОРЯЗА Цончо Ганев: "За да говорите от място, трябва да имате физически увреждания, не умствени". Женски бой в залата се размина на косъм
ново
Днес: 1
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК