Синдикатите алармират: България е крайно изостанала в борбата с енергийната бедност
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министерският съвет незабавно да предприеме мерки за целево компенсиране със задна дата на увеличението на цената на електрическата енергията от 1 януари за всички лица и домакинства с месечен доход под 848 лв., настояват от КНСБ.
"Мярката няма да покрие уязвимите групи дори частично, но това е малкото, което може да се направи в момента при липсата на каквито и да било адекватни мерки през последните пет години. Тече либерализация, без да защитим най-уязвимите и енергийно бедните домакинства", каза председателят на Независимата синдикална федерация на енергетиците (НСФЕБ) в България Марина Митова в ефира на Bulgaria ON AIR.
Ако политиците се обединят, ще намерят начин да се реши проблемът, на мнение е тя.
"България е крайно изостанала и ние не можем да борим енергийната бедност само с финансови средства. Пропускахме всички възможности през последните две години за адекватна борба с енергийната бедност, а именно мерки през енергийна ефективност, саниране, обследване на сгради и поставяне на цели за дългосрочно намаляване на енергийната бедност", уточни Митова.
"Всеки ден покупателната способност намалява, но пък затова им се увеличават разходите, включително и тези за енергия. Нашето предложение е създаването на обсерватория, което също е залегнало в Националния план за енергетика и климат. Това звено да координира, оценява и отчита намаляването на енергийно бедните", коментира председателят на НСФЕБ.
По думите ѝ политическата криза се е отразила на проблемите с енергийно бедните.
"Кипи бездействие през последните пет години по темата. Трябва дългосрочна визия. Държавата трябва спешно да предприеме действия, за да въведе в действие дефиницията и да насочи мерките там, където са необходими", заключи Митова.