Сириецът, който се взриви на фестивала в Ансбах, давал интервю пред българска телевизия
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сириецът, който се взриви преди дни на музикалния фестивал в германския град Ансбах е бил интервюиран два пъти от българска телевизия, докато е бил в страната през 2013 г. 27-годишният мъж, който се е заклел във вярност на „Ислямска държава“ е навлязъл в България незаконно от Турция през 2013 г. и е стоял в страната до средата на 2014 г., предаде AFP, цитиран от "Фокус".
„В този период той не е привличал вниманието на полицията с каквито и да е антисоциални дейности“, заяви главният секретар на МВР главен комисар Георги Костов. Германия е отказала молбата за убежище на мъжа и той е трябвало да бъде върнат в България.
Българската национална телевизия е интервюирала мъжа на два пъти в център за настаняване на мигранти в София през септември и ноември 2013 г., показвайки записа отново в сряда. На него се показва мършав, дългокос мъж с червена риза. Той е заявил пред камерите, че е учител по математика от Алепо, загубил семейството си и платил на трафиканти да го докарат от Турция в България, а от там да замине в Германия, Австрия или скандинавските държави.
Във второто интервю той се е оплакал, че измамници са взели парите му , за да открият място където той да стои извън центъра за настаняване, но са го оставили на улицата, където е трябвало да разчита за храна от другите бежанци.
Журналистът от БНТ Теодора Асенова, която го е интервюирала заяви, че сириецът е бил „тих, резервиран, дори срамежлив“. „Можеше да се види м очите му , че той е човек, който няма какво повече да губи, но той не бе агресивен“, заяви тя. Тя си спомни, че той тогава ѝ е казал, че не одобрява насилието и че не дели хора по вяра и религия“, но добави, че той е бил „наивен и е можело да бъде манипулиран“.
Българските власти съобщават, че не е имало показатели мъжът да е бил радикализиран. Прес-секретарят на българската Агенция за бежанците Петя Първанова заяви, че мъжът е получил „хуманитарна защита“ през декември 2013 г. За разлика от бежанския статут хуманитарната защита не дава правото да се пътува свободно без виза и Първанова не каза как нападателят е успял да напусне България.