Сирия може да противостои на Израел, заяви Башар Асад по повод авиоударите
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сирийската армия си е върнала контрола върху стратегически южен град от бойци на опозицията след ожесточени бомбардировки, продължили два месеца, съобщи агенция Ройтерс.
Това настъпление вероятно ще доведе до връщането на контрола на международен транзитен път на силите на президента Башар Асад, коментира медията.
Падането на Кирбет Газале, разположен в равнината Хауран на магистралата към Йордания, идва, след като подкрепяният от Йордания сирийски опозиционен военен съвет не е успял да предостави оръжие на бранителите на града.
Това предизвика негодувание сред опозиционните бойци заради липсата на подкрепа от Йордания за техните усилия да победят силите на Асад в региона, според опозиционни командири и активисти в този район.
Именно в равнината Хауран, която се простира до окупираните от Израел Голански възвишения, възникна бунтът срещу четирите десетилетия на управление на семейството на Асад. Бунтът избухна в град Дераа през март 2011 г.
Междувременно сирийският лидер Башар Асад вчера за пръв път коментира ситуацията около конфликта с Тел-Авив. "Сирия е способна да се противопостави на Израел", заяви Башар Асад, като тези негови коментари са първите, откакто израелски бойни самолети удариха цели в близост до Дамаск през почивните дни, пише британският вестник „Дейли Телеграф”.


