СКАНДАЛ В ПИК! Лукарски назначи дама от кръга "Монтерей" и кръга "Банкя" за шефка в "Кинтекс"
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
На 13 декември 2014 г. с подписа на икономическия министър Божидар Лукарски е извършена смяна в Съвета на директорите на „Кинтекс“. На мястото на Христо Георгиев е назначена Дора Ирикова.
Коя е Дора Ирикова?
Дора Ирикова е завършила Университета по архитектура, строителство и геодезия през 1992 г., транспортно строителство. През 2005 г. завършва магистратура по финанси във ВТУ.
Справка в Търговския регистър сочи, че Ирикова има участие в компанията „Рубин Инвестмънт Груп – АД“ и Бояна клуб.
От публикация в ДВ бр.1/06.01.2009 г. научаваме, че членове на Съвета на директорите са Чавдар Антонов Чернев-председател, Бойко 3дравков Георгиев-зам.-председател и Дора Тенева Ирикова-изп. директор, която представлява дружеството.
Сред лицата с управленски функции в дружеството (до 2000 г. известно като „Рубин Турс” АД, преди това като „Инвестиционен фонд Рубин 24” АД) са Димитър Събев, Венцислав Кънев, Атанас Самсарев, Димо Кръстинов, Валентин Заяков, Максим Димов, Бойко Здр. Георгиев, Ивайло Янков.
Първите четирима заедно с генерал Чавдар Чернев и Валерий Копейкин са акционери. От март 2013 г. в съвета на директорите е включен братът на Чавдар Чернев – Тихомир. Някои от споменатите лица са ключови фактори от кръга „Монтерей”, както и от кръга „Банкя“.
Крайно скандален е и Бойко Здравков Георгиев, зам.-председателят на Съвета на директорите. Той е син на ген. Здравко Георгиев, шеф на комунистическото военно разузнаване в периода май 1948г.-март 1950г. Между 1961 и 1970 г. е заместник-министър на отбраната, а в периода 1970-1976 г. е заместник-министър на вътрешните работи.
Още по-скандален е един от съдружниците на назначената в борда на Кинтекс Дора Ирикова – Събев.
Кой е Димитър Събев?
През октомври 2008 г. Събев (на водещата снимка вдясно, в компанията на генерал Любен Гоцев) става учредител на Международния институт за сигурност и сътрудничество заедно с Румен Петков, Камен Пенков, о.з. ген. Валентин Петров и др. българи и чужденци.
Тъй като е член на Общото събрание на организацията, на сайта има негова биография. Установяваме, че е роден през 1952 г. в Свиленград. Завършил право в СУ, има 3-годишна специализация в Дипломатическата академия при МВнР на СССР. От 1984 г. е в МВнР, в отдел „Арабски страни”, сектор „Египет, Либия и Судан”.
През 1985–1988 г. е консул и временно управляващ на посолството ни в Южен Йемен, 1989–1990 г. е завеждащ "Информация и анализ на чуждестранната пропаганда за България", 1990–1991 г. е пак в отдел „Арабски страни”, сектор „Близък изток”, а през 1991–1992 г. – в посолството ни в Ливан.
След това напуска МВнР и започва частен бизнес.
От 2006 г. Събев „е избран за пълен член – Академик на Академията по сигурността, отбраната и правния ред на Руската Федерация”.Нали помните скандалната „академия” – АБОП, която през 2009 г. беше ликвидирана с решение на руския Върховен съд като неправителствена организация, незаконно представяща се за държавна структура?
Ще припомним, че членове на АБОП наред с Путин бяха силовите министри на Русия, генерали от КГБ, бизнесмени, учени и интелектуалци като Йосиф Кобзон. И че АБОП раздаваше масово ордени – сред „удостоените” българи са Б. Борисов и Софиянски, Пламен Легкоступ, Валентин Златев, Вежди Рашидов, Георги Гергов, Антон Дончев и т.н.
Озадачаващо е, че съвсем официално Димитър Събев се обявява за академик на тази вече несъществуваща скандална организация. Но много по-любопитен е бизнес периодът на (кандидат-) директора на Дипломатическия институт, който впрочем изобщо не е приключил. Поредното закононарушение.
Справката в ДАКСИ явно е съвсем актуална, щом в нея фигурира, че Събев участва в управлението на Дипломатическия институт. Участва и в управлението на Американо-българската медицинска група (АБМГ), Сдружение „Българска федерация по джиу-джицу”, едноличната си фирма „Ася-87” и „Уелкомнет”.
Като собственик има участие в действащите фирми „Дарокс-Инженеринг”, „София Делта”, „Пидимекс”, „Интерком” и „Уелкомнет”. Чрез 60-те си процента в „Уелкомнет” всъщност е собственик и в АБМГ заедно с Чавдар Чернев, Димо Кръстинов и ливанеца Робърт Алберт Абужауди. В „Уелкомнет” съсобственик на Събев е „Родиум Къмпани” на Абужауди.
В „Интерком” Събев е съсобственик с други ливанци – Едуард Жозеф Бу Жауди и Амал Хекмат Абу-Зеид. В „София Делта” отново е съсобственик с Чернев и Кръстинов, наред с други лица, сред които и Евстати Гюров.
Влизането на Събев в т.нар. кръг „Монтерей” вероятно се дължи на приятелските му отношения с бившия външен министър Виктор Вълков още от времето, когато той е шеф на международния отдел на БЗНС. По-късно Събев става и съсед на Чернев в Банкя.
Известно е, че Чернев, преди да оглави Софийско градско управление на МВР, е началник по ДС на Второ РПУ. Баща му Антон Чернев пък е бил дългогодишен началник на 6-и отдел в Трето управление на ДС.
Вълков и Чернев имат обща фирма „Чавил ООД”, с която участват в собствеността на „Вита План”. Вълков участва в управлението на „Електроимпекс” (с Борислав Дионисиев и др.) и „Интернешънъл Асет Банк” (с Асен Мичковски и др.).
Димо Кръстинов не е генерал, както бяха писали в някои медии. Възпитаник е на Английската гимназия, син сърдечния хирург проф. Кръстинов, който е дългогодишен началник на Военна болница. Чрез множеството фирми, в които Д. Кръстинов управлява или е собственик, той е свързан с Чернев, бившия депутат от ДПС и ковчежник на НДСВ Максим Димов, сина на Б. Дионисиев Христо и Атанас Самсарев – бивш служител на ДС и посланик в Сирия (1986–1991).Самсарев е роден през 1938 г. и минава за един от най-добрите преводачи от арабски език. Превеждал е на Живков по време на срещите му със Саддам Хюсеин.
Припомням, че той и друг бивш посланик в Ливан, Венцислав Кънев, бяха основните фигури в аферата, свързана с финансирането на БСП от режима на Саддам Хюсеин. Според данни на НСС срещу двамата дипломати е било насочено разследването на контраразузнаването по делото за обектова разработка (ДОР) "Кантора", регистрирано под №3651-01. Върху това дело стъпва докладът на НСС, който беше изпратен до президента и парламентарната комисия за финансирането на БСП от бившия режим в Ирак. ДОР „Кантора” стартира след получена в МВнР нота от английското посолство.
В тази нота фигурират и Чернев, Кръстинов и Събев. Но за тях не е установено, че са работили в нарушение на петролното и оръжейното ембарго. Факт е обаче, че Събев е участвал в собствеността на „Рубин Инвестмънт Груп” заедно със Самсарев, Кръстинов, Чернев и руснака Валерий Копейкин.
В ликвидираните фирми „Ортфинанс” и „Инвестиционен посредник Хеджър” Събев пък е бил заедно с старите ни познайници от ДС – покойния Владимир Кънчев и Марин Петков, там са отново Чернев и Кръстинов, също и Мирослав Севлиевски, Иван Баръмов, който беше арестуван с 5000 белязани лева подкуп и е участвал в много от фирмите на Максим Димов.
Събев до неотдавна е управител и собственик в „Агробин” чрез „Рубин Инвестмънт Груп”. Съсобственик на „Агробин” е Ангел Стойчев – началник на Осмо РПУ преди 1989 г. и заместник на Чернев в СГУ. Неговата дъщеря Невена е била спътница в живота на Филип Найденов – Фатик и на Куйович. Смята се, че Стойчев е фактическият съдържател на ресторант „Монтерей”, макар че официално други се водят собственици.
Ето как кръгът (Монтерей, Банкя, ПГУ и ДС) се затвори...