СКАНДАЛ В ПИК! Приеха напук новите правила за нагласен избор на шеф на КФН. Отворен коридор за "калинката" на Влади Горанов!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
108 депутати гласуваха напук новите правила за нагласения избор на нов шеф на Комисията за финансов надзор - въпреки яростната съпротива на БСП, ДПС и част от Патриотичния фронт. За опорочения избор се обявиха народните представители от ГЕРБ и част от Реформаторския блок.
Словесните схатки се разиграха покрай бързането на мнозинството да компенсира изпуснатите срокове за избор на ръководство на КФН до края на юли.
Според депутата от ДПС Йордан Цонев това се прави заради писмо на Европейската комисия, която дава отрицателна оценка за работата на сегашното ръководство на КФН, макар да е част от нейните решения. Настояването на управляващия опозиционер от Реформаторския блок Радан Кънев, че е неизбежно държавата ни да се съобрази с тази оценка предизвика Цонев да заяви, че вече му е ясно и откъде идва писмото - "не ни размахвайте едно писмо на ЕК като бухалка, писмо на един икономически кръг, който е моделирал тази бухалка и има връзки с Брюксел".
Кънев обаче продължи да настоява, че ако ръководството на КФН не бъде сменено, стрес-тестовете на пенсионните фондове няма да бъдат признати. А шефката на финансовата комисия Менда Стоянова си призна, че забавянето на този избор наистина е по вина на депутатите от управляващото мнозинство, затова трябва да се бърза, което пък предизвика Цонев да обвини управляващите, че се опитват да овладеят всички контролни органи в държавата. И допълни, че сегашният председател Стефан Мавродиев е предотвратил манипулации и злоупотреби на фондовата борса, за което бе подкрепен и от депутата от Патриотичния фронт Димитър Байрактаров.
Това на свой ред разяри колегата му Мартин Димитров, който пожела предложения за ръководството на КНФ да могат да правят и неправителствени организации. За което Менда Стоянова го обвини, че непрекъснато прави всичко възможно правилата да обрасват с негови предложения, но НПО не могат да предлат шефове на КФН, а само депутати.
Въпреки намесата на Байрактаров, който цитира пасаж от Доклада за национална сигурност, според който НПО са проводници на чужди интереси, Мартин Димитров им се сопна, че няма да подкрепи правилата, ако не приемат предложението му. Естествено, то беше отхвърлено.
В крайна сметка процедурата за избор на председател и заместник-председатели на КФН с променени правила беше приета. Започва да тече срокът за предложения. Както ПИК многократно съобщи, бързането е, за да може протежето и приближена на финансовия министър Владислав Горанов - Карина Караиванова, да оглави КФН.