СКАНДАЛ В ПИК: Чадър над Румен Радев в КАТ? Полицаите не уведомили прокуратурата за катастрофата с кортежа на президента. Придружаващата кола хваната в нарушение
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Второ съмнение за чадър над Румен Радев и семейството му от страна на КАТ се появи покрай катастрофата с кортежа на президента в средата на ноември на столични бул. „България”, която първо ПИК разкри. Както медията ни информира тогава, мелето е станало между кола на НСО, следваща тази на държавния глава и столичанка, тъй като охранителите минали на червено, а жената на зелено и се ударила в тях.
След запитване на ПИК до прокуратурата относно подробности за инцидента, стана ясно, че там информация за такъв инцидент изобщо не е постъпвала.
Медията ни научи, че от КАТ са приключили случая с два акта и за двамата шофьори и са решили случая по обвързваща компетентност, без да съобщят на дежурен прокурор или военна прокуратура.
Това обаче в случая е задължително, тъй като се касае за служебен автомобил на НСО. Фактът, че не е направено, повдига въпросът дали в крайна сметка не става дума за някакъв вид натиск от страна на президентството за прикриване на случая, както беше покрай инцидента с катастрофата, причинена от бащата на Радев – Георги Радев в Харманли през лятото. Съмненията за някакъв страх или пък чадър в КАТ или ниските етажи на МВР са повече от основателни, като се има предвид и инцидента с шофьора от НСО на съпругата му Десислава Радева, който влезе в насрещното, бе спрян от катаджия, но случаят в крайна сметка също не бе докладван от органите на реда (ВИЖТЕ В ОЩЕ ПО ТЕМАТА).
Крайно притеснително е и друго – дали изобщо някой в НСО следи как шофьорите и охранителите си вършат работата. От службата вчера отговориха на въпросите на ПИК за инцидента на бул. „България”, заявявайки, че са действали компетентно и не са нарушили правилата.
Справка в закона относно задълженията и компетентностите им обаче сочи, че със специални светлини може да се движи само автомобил, в който се вози охраняваното лице, а спецрежимът се ползва при преценка за конкретна заплаха. Така че въпросите около инцидента остават и са няколко.
Имало ли е заплаха срещу Румен Радев, която е наложил бързото му придвижване със специални светлини из центъра на София?
Защо ескортиращата кола е била със светлини и е минала на червено, щом вътре не е бил президентът, както трябва да е по закон?
Ако ескортиращата кола неправилно е минала на червено и в разрез с нормите е ползвала сигнализация, защо е написан акт на столичанката, която се е ударила в нея, тъй като й е отнето предимството?
Защо от КАТ не са уведомили военна или районна прокуратурата, за да преценят компетентните органи дали в случая има нарушения, които изискват образуване на досъдебно производство и кой отговаря за прикриването на случая от разследващите?
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ ПО ТЕМАТА В ПИК!