СКАНДАЛ: ДПС и БСП в коалиция в европарламента - подкрепиха гей родителите и "македонското малцинство"! Депутати от ГЕРБ се въздържаха за джендър правата (СНИМКА)
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Позорен документ под формата на резолюция ще бъде гледан днес в Европейският парламент. Гей бракове, признаване на сепаратистката ОМО Илинден, "македонско малицинство", агитация на турски език и още, и още. Всичко това стана възможно след съглашението между Елена Йончева от БСП и Радан Кънев от ДеБъ с помощта на евродепутатите от ДПС. Днес в комисията LIBE всичко това можеше да бъде поправено, но се оказва, че родните избраници да бранят интересите на българите в ЕС имат съвсем други намерения и родината им е последна грижа, рзкриха пред ПИК техни колеги.
В точката за правата на малцинствата и ОМО "Илинден" "за" оставането й са дали гласа си Атидже Алиева-Вели, Искра Михайлова, Илхан Кючюк, Иво Христов, Цветелина Пенкова, Сергей Станишев, Елена Йончева, Петър Витанов.
15... осъжда всички случаи на слово на омразата, дискриминация и враждебност срещу хора от ромски произход, жени, ЛГБТИ лица и лица, принадлежащи към други малцинствени групи – въпрос, който продължава да буди сериозна загриженост; призовава органите да реагират енергично при случаи на слово на омразата, включително от страна на високопоставени политици, да засилят правната защита срещу дискриминацията и престъпленията от омраза и ефективно да разследват и подлагат на наказателно преследване тези престъпления; приветства съдебната забрана на ежегодния неонацистки „Луков марш“ и започването на разследване на организацията, стояща в основата му – „БНС“; призовава българското правителство да засили сътрудничеството с международните и местните наблюдатели на правата на човека и да предприеме всички необходими мерки за ефективна защита на правата на малцинствата, по-специално правата на свобода на изразяване на мнение и свобода на сдружаване, включително чрез изпълнение на съответните решения на Европейския съд по правата на човека13; призовава българските органи и длъжностни лица да осъждат категорично всички актове на насилие и слово на омразата срещу малцинства;
Бележка под линия 13 Решения от 19 януари 2006 г., Обединена македонска организация Илинден и други с/у България (жалба № 59491/00); 18 октомври 2011 г., Обединена македонска организация Илинден и други с/у България (№ 2) (жалба № 34960/04); 11 януари 2018 г., Обединена македонска организация Илинден и други с/у България (№ 3) (жалба № 29496/16) и от 11 януари 2018 г., Йордан Иванов и други с/у България (жалба № 70502/13).
За изтриването на този текст са били Андрей Ковачев, Емил Радев, Асим Адемов, Андрей Новаков, Ева Майдел, Александър Йорданов, Радан Кънев, Ангел Джамбазки, Андрей Слабаков
В точката, в която се настоява за ратифициране на Истанбулската конвенция "за" са гласували Радан Кънев; Атидже Алиева-Вели, Илхан Кючюк и Искра Михайлова. Социалистите Иво Христов, Цветелина Пенкова, Сергей Станишев, Петър Витанов, Елена Йончева са се въздържали.
17. отбелязва решението на Конституционния съд от 27 юли 2018 г. относно несъответствието на Истанбулската конвенция с Конституцията на България; изразява съжаление, че това решение възпрепятства България да ратифицира Конвенцията; изразява дълбока загриженост, че продължава публично да се говори по отрицателен и изопачаващ начин за Конвенцията под влияние на широкоразпространената кампания за дезинформация и оклеветяване, която последва негативното отразяване на темата от различни медии, за които се твърди, че имат връзки с правителствени и опозиционни партии; това е още по- обезпокоително поради участието на политици и политически партии, представени в българския парламент; изразява загриженост, че продължаващото отрицателно отношение към Конвенцията допълнително допринася за стигматизирането на уязвимите групи, изложени на риск от основано на пола насилие, чието положение е особено утежнено от COVID-19 и ограничителните мерки в цяла Европа, включително в България, и допълнително одързостява извършителите на престъпления, основани на пола, и им дава усещане за безнаказаност; изразява съжаление, че неотдавнашните промени в Наказателния кодекс, които въведоха по-строги наказания за насилието, основано на пола, се оказаха недостатъчни, за да се справят със сложността на проблема и преди всичко да го предотвратяват; поради това призовава българските органи да засилят превенцията и борбата срещу домашното насилие, да направят необходимото, за да се даде възможност за ратифициране на Конвенцията от Истанбул, и да въведат колкото е възможно повече елементи от Конвенцията, които съответстват на конституционния ред в България, като същевременно търсят по-широко решение за останалите елементи, както и да увеличат броя на защитените домове и другите социални услуги, необходими за подкрепа на жертвите на домашно насилие;
За изтриване на параграфа са били Асим Адемов, Александър Йорданов, Андрей Ковачев, Ева Майдел, Андрей Новаков и Емил Радев, Ангел Джамбазки, Андрей Слабаков.
Не беше прието предложението за изтриване на текста призоваващ за разглеждане на положението на съпрузите и родителите от един и същи пол и да се създаде подходяща правна рамка, даваща еднакви права на всички двойки. Той е бил подкрепен от Радан Кънев, Атидже Алиева-Вели, Илхан Кючюк, Искра Михайлова, Иво Христов, Цветелина Пенкова, Сергей Станишев, Петър Витанов и Елена Йончева.
18... счита, че е необходимо да се премахне дискриминацията срещу лица, основана на тяхната сексуална ориентация или полова идентичност, както в законодателството, така и в практиката във всички области; призовава българските органи да изменят Закона за защита от дискриминация, за да включат изрично половата идентичност като основание за дискриминация; призовава българските органи да изменят действащия Наказателен кодекс, за да включат в обхвата му престъпленията от омраза и словото на омразата въз основа на сексуална ориентация, полова идентичност, изразяване на полова принадлежност и полови белези; призовава българските органи да приложат съответната съдебна практика на Съда на ЕС и на Европейския съд по правата на човека и в този контекст да обърнат внимание на положението на съпрузите и родителите от един и същи пол, за да се гарантира упражняването на правото на недискриминация от правна и фактическа гледна точка и да се създаде подходяща правна рамка, даваща еднакви права на всички двойки;
За изтриване на текста относно съпрузите и родителите от един и същи пол са гласували – Асим Адемов, Александър Йорданов, Ева Майдел, Емил Радев, Ангел Джамбазки и Андрей Слабаков. Въздържали се по текста са Андрей Ковачев и Андрей Новаков.
Остана и текстът с критики към България за изселванията на роми във Войводиново и затваряне на някои населени с роми места по време на пандемията. "За" оставането му са гласували Атидже Алиева-Вели, Илхан Кючюк и Искра Михайлова, Иво Христов, Цветелина Пенкова, Сергей Станишев, Петър Витанов и Елена Йончева.
16... изразява съжаление за атмосферата на враждебност срещу хората от ромски произход в някои населени общности, особено срещу онези, които е трябвало да напуснат домовете си след протестни събирания, насочени срещу техните общности, в няколко селища; изразява съжаление във връзка с тормоза и насилственото прогонване от домовете на роми в района на Войводиново; призовава органите спешно да вземат мерки за положението на засегнатите лица; счита, че следва да се продължи с решителните мерки за подобряване на общото положение с жилищното настаняване на хората от ромски произход; счита, че е необходимо да се премахне напълно образователната сегрегация на децата от ромски произход; призовава органите да прекратят словото на омраза и расовата дискриминация срещу хора от ромското малцинство в отговор на COVID-19 и да спрат полицейските операции, насочени срещу ромски квартали по време на пандемията;
За изтриване на параграфа относно Войводиново са гласували Асим Адемов, Александър Йорданов, Радан Кънев, Андрей Ковачев, Ева Майдел, Андрей Новаков и Емил Радев, Ангел Джамбазки и Андрей Слабаков.