ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Огромен скандал е на път да се разрази по време на гласуването на Закона за акциза и данъчните складове, предвиждащ увеличение на ставката за бездимните тютюневи изделия. Днес поправката, която разбуни духовете последните две седмици, трябва да бъде гледана от комисията „Ревизоро“, а до края на седмицата на влезе в зала на първо четене.
Според достоверни източници в деловодството на Министерство на здравеопазването е постъпило официално становище на Световната здравна организация, в което по категоричен начин се казва, че тютюневите продукти с подгряване трябва да се третират като останалите тютюневи изделия.
Писмото е пристигнало в Министерство на здравеопазването още в началото на юли 2018 г. С него са запознати и част от народните представители, но до момента никой не е публикувал писмото и не говори за него. Документът не е публикуван нито на сайта на здравното ведомство, нито на страницата на Народното събрание. Според нашите източници има заинтересовани страни, които се опитват да скрият писмото, преди закона да бъде гласуван в Парламента.
В това официално становище на СЗО се твърди, че като всички други форми на тютюневи изделия, нагреваемите такива имат същия здравен ефект за пушачите. Новите изделия не могат да премахнат вредните въздействия на тютюна, който е по начало токсичен и съдържа канцерогенни съединения дори и в естествената си форма, още преди да бъде изгорен или нагрят. Според писмото новите продукти като нагреваемите тютюневи изделия да бъдат третирани подобно на останалите такива, както предвижда и Рамковата конвенция за контрол на тютюневите изделия.
Така авторитетната организация опровергава всички опити на Philip Morris, който произвежда бездимните цигари IQOS, да изкара своя продукт по-безвреден от конвенционалните цигари.
Писмото е подписано лично от д-р Скендер Сила, ръководител на българския офис на организацията. СЗО е единствената призната международна организация. В нея членуват 191 държави – членки на ООН и работят над 8000 души, вкл. научни работници и професионалисти в здравната сфера. СЗО следи и за спазването на т.нар. Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която предвижда ограничаването на тютюнопушенето под каквато и да е форма, било то чрез конвенционални цигари, било то чрез някакви нови изделия с тютюн.