Скандал разбуни духовете в антикорупционната комисия в парламента! Шефът на БАБХ Христо Даскалов и зам.-министър Иван Христанов се оправдават за хаоса на "Капитан Андреево", депутат от ИТН им поиска оставката
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Скандал е белязал вчерашното заседание на Комисията по превенция и противодействие на корупцията в парламента, научи ПИК. Близо 4 часа са продължили споровете между депутати от една страна и директора на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) Христо Даскалов и зам.-министъра на земеделието Иван Христанов от друга.
Темата - създаденият хаос на ГКПП "Капитан Андреево", след като управляващите решиха да затворят лабораторията за фитосанитарен контрол на граничния пункт, без да имат солидни аргументи за това. По думите на Христанов и на премиера Петков от преди дни, затварянето на лабораторията е с цел контролът да се осъществява вече от държавата и в частност от БАБХ. Акцията на властимащите обаче предизвика истински хаос на "Капитан Андреево", километрични опашки и изнервени шофьори, тъй като в момента пробите, които се вземат от плодовете и зеленчуците, се изпращат чак в София.
На вчерашното заседание присъстваха и службите за сигурност в лицето на ГДБОП и ДАНС, които обаче се дистанцираха от твърденията на ръководството на БАБХ, като при закрити врата са обяснили, че случаят не ги касае.
Последва и изслушване на собственика и управител на фирма “Евролаб 2011” Васил Димитров, който се оплаква от рекет и натиск от директора на БАБХ Христо Даскалов и от зам.-министъра на земеделието Иван Христанов във връзка със закриване на лабораторията за фитосанитарен контрол.
Нажежените страсти в залата принудиха зам.-председателят на комисията Георги Георгиев от "Има такъв народ" в прав текст попита Христо Даскалов дали ще си подаде оставката.
Пред народните представители нито Даскалов, нито Иван Христанов дадоха подробности относно хвърлените преди това обвинения за предложени им два подкупа в размер на 100 000 лева и 6 млн. лв. Двамата съвсем промениха и тона си спрямо "Евролаб 2011", като обвиненията, че лабораторията е замесена в контрабанда, вече се свеждаха до "вероятно" и "може би".
Даскалов и Христанов не намериха и солидни аргументи за тезите им за корупция, при положение че е ясно, че стоката стига до лабораторията след щателна проверка от гранична полиция, митница и скенер.
По време на дългото заседание на комисията двамата не предоставиха и никакви доказателства по повод обвиненията за извършени тежки престъпления от страна на лабораторията.
Същият успех в публичното пространство биха имали догадки от рода на: “Ами ако Христанов е взел подкуп? Ами “може” да е обещал на някого нещо”. На какво основание трябва да му се вярва? Има ли опит за политическа атака, след като се споменава, че бивш и бъдещ депутат участват в корупционната схема? Защо след като службите за сигурност са в техни ръце, нито една от тезите за извършени престъпления не потвърждава казаното?
Директорът на БАБХ и зам.-министърът на земеделието разкриха и още една странна подробност, която ги вкарва в нов конфликт. По думите им проблемът с лабораторията и с фирма "Евролаб 2011" настанал още в края на декември миналата година, когато бил подписан договорът. Двамата не дадоха логично обяснение защо тогава държавата не е предприела никакви действия до май месец тази година и защо фирмата се атакува внезапно, без предварителна подготовка на институциите да поема колоната от тирове и обработката на товарите. Така Христанов и Даскалов по-скоро затвърдиха съмненията, че акцията на "Капитан Андреево" е била на “юруш” или “под команда”.
Те не отговориха и на въпроса за разходите, които сега ще се направят, за да се обработват камионите, както и какво ще е съотношението към приходите. Както стана ясно, инспектори от цялата страна са командировани на границата и са “преквалифицирани” на носачи на плодове и зеленчуци и за това ще се бръкне в държавния бюджет.
Въпреки уверенията, че държавата поема изцяло контрола, шефът на БАБХ заговори, че при необходимост може да се наеме друга фирма. Така плъзналите слухове, че цялата дандания се прави, за да може определен играч да се настани на мястото на "Евролаб" се затвърдиха още повече.
Припомняме, че ПИК публикува отворено писмо на шефа на лабораторията, който преди дни разкри, че сенчест бизнесмен е поискал да вземе бизнеса му. След като Васил Димитров отказал категорично, получил заплаха, че държавата ще се стовари върху него. Няколко дни по-късно акцията започнала с идването на премиера Кирил Петков на границата.
И докато неяснотата как ще се осъществява контролът на "Капитан Андреево" продължава да тегне с пълна сила, хаосът с тировете на граничния пункт продължава да стои на дневен ред. А Христанов и Даскалов вчера не успяха да убедят никого, че акцията им се прави с цел благото на България. Точно обратното - затвърдиха опасенията, че това е поредната схема, чрез която ще бъдат премахнати едни хора, за да бъдат сложени други на тяхно място.
Скандалът в антикорупционната комисия и хаосът на "Капитан Андреево" коментира пред Фрог нюз Георги Георгиев от ИТН:
"Моите въпроси бяха в една посока - да установя дали практиката, която навремето разкрихме в 43-тия парламент в комисията по ревизия по изземване на бизнес - спомняте си случая “Илчовски”, продължава и в момента, но с новото управление. Исках да разбера истината и от двете страни. Задавах конкретни въпроси на изпълнителния директор на БАБХ Христо Даскалов - как е бил подготвен, след като още с встъпването си в длъжност е установил проблем с договора на фирмата, а чак през май нарежда единствено централната лаборатория да извършва всички изследвания. Т. е имаме един период от 4-5 месеца, в който очевидно е бил наясно с проблема, но няма предприети действия. Питам се дали през това време не е имало време за комуникация от едната и от другата страна - едните да предлагат комисионна, а другите да пристъпят към изземване на бизнеса. Другите въпроси бяха в посока писани ли са докладни, правени ли са анализи, сигнали за корупция подавани ли са и как това се е случвало във времето. Ако познаваме тази хронология, можем да разберем какво точно се е случвало", обясни той по повод заседанието на антикорупционната комисия.
"Отговорите на г-н Даскалов бяха доста уклончиви. В изказването си, когато говореше за този бизнес, той натърти на “апетитен бизнес”. Това ми направи силно впечатление. Зачудих се дали това е негова работа да определя кой бизнес е апетитен и кой не. В случая говорим за частна фирма, която има интерес да търси максимална печалба. А ние трябва да търсим корупция в държавните служители, министрите и зам.-министрите.
Държавата трябва да контролира дейността на частната фирма. Ако има увреждане на бюджета и интересите, трябва да търсим кой го е допуснал, но това не е частната фирма. Т. е. вместо да коментираме назад кой го е допуснал, ние коментираме частната фирма", уточни зам.-председателят на антикорупционната комисия.
"Фирма "Евролаб 2011" е била подложена на множество проверки. И нищо нередно не е открито. Това е проблемът, че всичко е наред с тази фирма и те също го декларираха. Аз изрично попитах представителя на частната фирма и той потвърди, че му се е обаждал човек от името на олигарх. Попитах и Даскалов относно твърденията му за даден подкуп. Той започна да заобикаля по темата - ми то не може да се каже, че е точно подкуп. Питам го: “Кой ви предложи, ето това е комисията, кажете името. Ние затова сме се събрали”. А той: “Ми не, не мога да кажа, то не може са се счита, че е подкуп”. В един момент Даскалов започна да шикалкави.
Всичко, което беше гръмко казано, че му е предлагано, май не е точно така. Накрая ключовото беше заповедта, с която той нарежда само на една лаборатория да извършва изследванията. Има възможност тази заповед да бъде обявена за нищожна. Ще излезе, че тази заповед е инструментът, с който се отнема правото на бизнес на всички лаборатории. За мен това е много притеснително. Затова го попитах дали ще си подаде оставката. В момента ситуацията с тировете не е толкова тревожна, но той не е отишъл в кабината на тира"", разказа още Георги Георгиев.
Той споделя, че два пъти е задавал въпрос относно бюджета: "Отначало Христо Даскалов започна да обяснява за едни фантастични приходи. Това добре, но поиска да каже какви са разходите и крайният баланс. Отговорено ми бе: “Не мога”. След което се поинтересувах: “След като сте предприели тези действия, сте имали нужда от време, за да ги планирате. Можете ли да кажете план за приходите и разходите?”. Каза: “Нямаме”. Другото, за което се поинтересувах, е каква организация са създали на границата, защото от това, което се вижда в момента там, е, че няма такава. Казаха ми: “Това е контролиран хаос”. Представяте ли си висш управител да ми каже, че това е контролиран хаос."
Представителят на ИТН се поинтересувал и за олигарха, заплашвал шефа на "Евролаб 2011". "Попитах представителя на ГДБОП дали разследва кой е олигархът, който иска да вземе бизнеса и той ми каза: “Не”. Доколкото разбрах има подадени сигнали, има движение в прокуратурата и ДАНС. Ние не сме гласували нищо. Нямахме закрито заседание, на което да чуем класифицирана информация. Според мен те правят всичко възможно да изменят фокуса към това фирмата колко е печелела, а не към това дали има или не опит за изземване на бизнес", уточни Георги Георгиев.
"Когато се говори, че някой печели много с подкрепата на държавата, никой не го обича. Но тук се избягваше ключовата тема и реално само аз я връщах, за да разберем дали става въпрос за опит за изземване на бизнес. Нали срещу това се борихме, ходихме по площадите. Най-важното за мен бе да разбера дали тази вредна практика продължава и днес. Не успяха да ме убедят, че не продължава", завърши зам.-председателят на антикорупционната комисия в парламента.