BG EN

СКАНДАЛ: Светият Синод отказва да канонизира Левски - твърди, че е убил дете

Политика

СКАНДАЛ: Светият Синод отказва да канонизира Левски - твърди, че е убил дете

53551
на 13.02.2019
СКАНДАЛ: Светият Синод отказва да канонизира Левски - твърди, че е убил дете
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Васил Левски няма да бъде канонизиран, тъй като в биографията му пише, че неволно е убил дете. Това каза началникът на отдел "Връзки с обществеността" при Светия Синод иконом Николай Георгиев.

препоръчано

Така той отговори на призива на Националния изпълнителен комитет на партия "Национален фронт за спасeние на България" (НФСБ) за канонизация на Апостола. Както ПИК съобщи, призивът е подписан от лидера на НФСБ Валери Симеонов, съпредседателят на партията Данчо Хаджиев и депутатите Валентин Касабов и Борис Ячев. Те припомнят, че преди година отново са се обърнали към Светия синод с молбата да бъде разгледан въпросът с канонизацията на Левски.

Въпросът обаче е поставян поне пет пъти през годините от неправителствени организации, от кмета на Карлово, както и от патриотични организации.

Всъщност убийството, което се оказва "препъникамъкът" пред обявяването на Васил Левски за светец, не е на дете, а на млад мъж, пише "Труд". То е извършено на 14 август 1872 г. в дома на чорбаджията Денчо Халачев в Ловеч. Убитият е 24-годишният слуга Стойчо Гиргинов. Според една от версиите, той напада Апостола и се опитва да го удуши. При самоотбрана Левски го намушква с кама.

Историците обаче не са единодушни относно истината за това убийство. Според едни изследователи, писмото до Любен Каравелов, в което Васил Левски признава за извършеното, е фалшиво и е намерено години след обесването на Апостола. Противоречиви са и данните за свидетеля, потвърдил пред турския съд, че именно Левски е извършителят.

Сподели:
Бомба x
Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения Хороскопът за сряда: Ето как как всяка зодия може да използва деня за личен напредък, емоционален баланс и по-добри решения
ПИК TV x
ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Няма заседание! Викове, крясъци и липса на кворум в парламента - ППДБ и Възраждане“ провалиха дружно гледането на Изборния кодекс (ВИДЕО/ОБНОВЕНА) ИЗВЪНРЕДНО В ПИК TV! Няма заседание! Викове, крясъци и липса на кворум в парламента - ППДБ и "Възраждане“ провалиха дружно гледането на Изборния кодекс (ВИДЕО/ОБНОВЕНА)
ново
Днес: 55
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК