СКАНДАЛ! Уволнен магистрат: Лозан Панов и Христо Иванов в ОПГ за манипулиране на съда! Вижте престъпната схема
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
"Светинята" на "Протестна мрежа" Лозан Панов се е оплел в схеми с бившия правосъден министър Христо Иванов за криминално източване на съда, съобщава БЛИЦ.
Организирана престъпна група за извличане на информация по дела с особен обществен интерес и с особено големи финансови интереси е спретнал шефът на ВКС Лозан Панов заедно с шефа на СГС Калин Топалов, към които е привлечен и кума му и бивш изпълняващ функциите на шеф на СГС Владимир Йорданов, гласен от Панов за шеф на Апелативния съд в София.
Набезите на групата се подготвят още от средата на 2014 г., като в основата на изсмукването на ценна информация от компютрите на СГС застава проваленият министър на правосъдието Христо Иванов.
Това твърдят няколко отлично информирани източници от средите на съдебната власт.
Точно в средата на 2014 г., когато начело на СГС е Владимира Янева, там се появява „един мъж с брада, който носи писмо от някаква гражданска организация с искане да се запознае с работата на СГС, с деловодната система, с това къде и как се разпределят делата, както и с локалната компютърна мрежа”, разказа пред БЛИЦ вече уволненият шеф на отдел „Информационни технологии и обслужване” в СГС Ташко Ташев.
Чак след като вижда Иванов като служебен министър на правосъдието в кабинета на Георги Близнашки разбира, че „той беше внедрен при нас, за да шпионира”, както заяви самият Ташев.
Янева нарежда на Ташев да обслужи желанията на Иванов и да му окаже пълно съдействие.
„Той идваше при нас с листче, на което бяха написани номерата на дела, и ги проверяваше”, спомня си Ташев. Според него точно тогава започва и атаката срещу Владимира Янева да бъде отстранена от съда и за целта са разработени 4 сценария.
Според единия от тях атаката е насочена към слабостите в работата на IT-сектора в СГС. Писмото с такова съдържание е изпратено до СГС от ВКС на 14 декември 2-14 г. То е подписано от инж. Павел Андреев, който е началник на отдела за информационни системи в СКС. По собствените му признания пред няколко души обаче той не е автор на това писмо, а само го е подписал под натиск.
Писмото се превръща в основание ВСС да създаде комисия от 5 души в състав Калин Калпакчиев, Галина Карагьозова, Юлияна Колева, Галя Георгиева и Румен Георгиев (днешните застъпници на Панов с изключение на Румен Георгиев), която да открие слабости в работата на Янева.
Вторият сценарий е прочутото вече дело „Червеите”. Според Ташев разрешенията за по-дълго използване на СРС-та са издадени от Янева заради съмненията на ръководството на МВР, че в отдела, в който се съхраняват записите от СРС, има къртица. А целта на дългото им използване е тя да бъде заловена. Предварителните разработки показват, че това е човек на ген. Атанас Атанасов, а надвисващите облаци над него принуждават политика да огласи в публичното пространство известната вече афера „Червеите” и така да спаси човека си.
Янева подава оставка, Лозан Панов е избран за шеф на ВКС, а изпълняващ функциите на председател на СГС става Владимир Йорданов, който е кум на наследника си на поста Калин Топалов. Йорданов вика Ташев в кабинета си в края на март и го кара да напише всичко, което знае срещу Янева и бившето ръководство на СГС – за разпределението на делата, кой и как ги е разпределял и други подробности. Ташев отказва, а репликата на Йорданов е: „Знаеш, че ако откажеш, ще има сериозни последствия за теб”.
Последствията на закъсняват и той първо е преместен с неоснователни аргументи в друг отдел, а след още 3 месеца – и уволнен без никакво правно основание. Преди това обаче на неговото място е изпратен човек от ВКС - Янчо Димитров, с разпореждането всички да му се подчиняват, а на Ташев е наредено да напише доклад за работата на отдела от 2010 до 2015 г., макар той да е застипол на поста през 2012 г.
Ташев се отчита с информация на 40 страници. А след като го уволняват, на неговото място в момента абсолютно незаконно работи лицето Анчо Димитров. То е доведено във ВКС от Административния съд в София, където се води на щат и получава заплата, от Лозан Панов. Но, без да е командирован по официален път в СГС, всъщност работи там, ръководи целия бивш IT-отдел на Ташев и контролира достъпа до всички компютри.
Хора от администрацията на СГС, които все още работят там, твърдят, че някъде около отстраняването на Ташев от шефския пост компютърните системи са били манипулирани с „шпионски софтуер” и че до тях да имат достъп и от други съдилища. Така се източва не само информация за делата и съдийските решения в най-важния съд, през който минават делата с най-голям обществен интерес, регистрационните дела и дела с огромни финансови интереси, с която може не просто да се спекулира, а да се търгува, но се държат под контрол и решенията, които съдиите вземат по тях, както и се създава възможността да се оказва натиск и дори да се отстраняват неудобните съдии.
Пример за това е дисциплинарното производство срещу съдия Богдана Желявска, която в края на 2014 г. разпределя делото за КТБ, но не може да изпрати протокола за разпределението на делата от тази партида във ВСС заради срив в интернет по вина на доставчика, който е доказано и от разпечатките на състоянието на мрежата, направени от самия него. По искане на вече министърът на правосъдието Христо Иванов обаче с Желявска се заема дисциплинарката във ВСС.
За да се затвори кръга на организираната престъпна група, която е сложила ръка на цялата информация в Софийските районен и градски съд и продължава безогледно да кадрува на административни нива и да се разправя с неудобни съдии под сенчестото ръководство на Съюза на съдиите в България на скандалната Мирослава Тодорова, остава да бъде овладян само Апелативният съд в София, към който Панов се опитва да засили Владимир Йорданов.
Не се знае дали ВСС ще се заеме с разследването на порочната връзка Христо Иванов – Лозан Панов – Владимир Йорданов – Калин Топалов. Както и на предводителя на протестите с тоги и заместник на Панов – Красимир Влахов, който отказва да спазва съдебни решения, например за възстановяването на работа на уволнената от СГС Анета Бояджиева, чиято история не е по-малко покъртителна от тази на Ташко Ташев. ДАНС обаче незабавно трябва да направи това.


