Смрад, студ и мизерия в порутени къщи с парализирани хора
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Луд бизнес с нелегални старчески домове се завихри в страната. Масово се купуват евтини порутени къщи по селата. Собствениците им слагат гръмкото име „Старчески дом” и дори нагло ги рекламират в интернет като социални обекти. Често едва ли не като истински „рай” за тежко болните възрастни хора с деменции, Алцхаймер, прекаран инсулт и тежък инфаркт. И с уверението, че за тези хора срещу, виждате ли, скромните 500 лв. на месец /без памперсите, отоплението и лекарствта!/ денонощно се полагат най-квалифицираните медицински и санитарни грижи.
Пълна заблуда за близките на бабите и дядовците! Най-пресният пример за тази цинична измама, измислена с единствената цел да се обират пенсиите на нещастните хора, е т.нар. старчески дом в ловешкото село Петревене, за който писа в. „Телеграф”. Някоя си местна госпожа купила порутена къща в края на селото и дори не си дала зор да я ремонтира. Но в нея вече е настанали 5-ма старци, двама от които почти неподвижни, неконтактни и парализирани. Вонята на урина в къщата е непоносима, тоалетна има само на първия етаж. Който лежи на втория – да се спасява сам, защото стълбите са стръмни и без парапет.
За задължителния лиценз на дома от Агенцията за социално подпомагане, за лекар и медсестра, или за нощен персонал, изобщо не става и дума. Споменатата госпожа сама се „гриж” за настанените в дома възрастни хора. Дори собственоръчно им сменя подлогите, памперсите два пъти дневно /поне така казва!/, готви манджи и взима кръв за изследване. Когато й остане време, защото сутрин ходела да работи на друго място. Има още една немаловажна подробност – много от болните хора не могат да говорят, те не са в състояние да разкажат на близките си добре или зле се грижат за тях в дома.
За още поне две дузини подобни нелегални домове със същите и по-лоши ужасяващи условия на живот, съобщиха от Агенцията за социално подпомагане. Но истинският им брой вероятно е над 300. Най-често собствениците на такива „ социални обекти” обявяват парализираните и едва говорещи старци за туристи, настанени временно в къщите им. За да приберат парите им уж за перфектно гледане на тежко болни, без да отговарят на изискванията за домове за стари хора. И ако по сигнал на комшия или някой препатил от черния им бизнес бъдат посетени от инспектори, готови са веднага с обяснението ,че заварените там старци просто били гости на семействата им.
Порочната схема за смучене на лесни пари действа от години и е почти невъзможно да бъде разплетена. Защото развихрилият се бизнес за трупане на сигурни печалби става със съдействието на близките на старците. Нали в крайна сметка те доброволно се съгласяват да оставят престарелите си бащи и майки при съмнителните гледачи.
Защо се стигна до това дъно? Много просто. Не е тайна, че броят на местата в държавните институции за грижи за старите българи е недостатъчен. До миналата година тези домове бяха 81в цялата страна с общо 5563 места. В столицата са само три и в тях живеят около 750 души.
Чакащите бъдат настанени са повече от 8000 души ...
Целият материал четете в Retro.bg