СКАНДАЛЪТ СЕ РАЗРАСТВА! Проблемът с водата в Хасково набира сила, привикват министри
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Министърът на околната среда Ирина Костова е поискала съдействие от две министерства - на енергетиката и на регионалното развитие, за мониторинг на водите.
Причината е несъответствие в качеството на водата в някои от кладенците за питейно-битово водоснабдяване на Хасково, където бяха установени отклонения по химически показатели "уран" и "алфа активност", съобщиха от МОСВ.
В писмо до енергийния министър Николай Павлов, Ирина Костова настоява да бъдат предоставени данни за мониторинга на подземните води в района на находищата на уран, където в миналото е извършван добив по геотехнологичен способ.
Целта е да се установи какъв контрол се извършва и какви мерки са предприети за локализиране и неразпространение на замърсяванията, както и да се осигурят алтернативни източници на водоснабдяване при установяване на отклонения от нормите.
Министър Костова очаква съдействие и от регионалното министерство. В писмо до колегата си Спас Попниколов тя настоява да се осигури пълен достъп до водовземните съоръжения, стопанисвани от ВиК операторите, при вземане на проби от експертите на басейновите дирекции и лабораториите към Изпълнителната агенция по околна среда.
Все още не е ясен източникът на замърсяването с естествен уран на част от кладенците, които захранват град Хасково с питейна вода.
Преди ден стана известно, че по предварителни резултати в четири от тях са отчетени завишени показатели на уран и алфа активност.
От ВиК Хасково съобщиха, че веднага са преустановили водоподаването и са осигурили питейна вода от друг водоизточник. От здравното министерство уверяват, че опасност за населението няма.
Община Хасково е изискала от ВиК - Хасково и от Регионалната здравна инспекция всички документи, които се отнасят до качеството на питейната вода. Местната администрация настоява за анализ на резултатите и информация за предприетите мерки.
Вчера бе разпространена информация, според която още през октомври миналата година в част от вододайните сондажни съоръжения на града са били констатирани съществени отклонения на показателите "уран" и "алфа лъчене" с нормите.
"Досега общината не е била уведомена, че такъв проблем е имало", заяви заместник-кметът Велин Балкански.