Безсъвестни джипита предписват вносни препарати
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Личният лекар казва: Болестта е сериозна, но има лекарство. И пише рецепта, с която бързате към аптеката. Там обаче ви чака студен душ - препаратът струва 150 лева. Откъде толкова пари при пенсия от 240 лева? Обръщате се и си тръгвате. Без медикамента в чантата, но пък с болестта в организма си. Тя не прощава. Прогресира и когато пак отидете на доктор, вече е твърде късно. Защо се стига дотук? Защо българите продължават да мрат като мухи от инфаркти и инсулти - първи сме в Европа по този показател? Защо здравната ни каса
непрекъснато мрънка, че свършва парите за лекарства
Отговорът е прост - живеем лошо, храним се лошо и много боледуваме. Но и безотговорно ни лекуват. Споменатият джипи например спокойно можеше да предпише друг, т.нар. генеричен медикамент, който върши същата работа като луксозния. Защото “молекулата” му е напълно еднаква с неговата. В същото време е с 30 до 90 процента по-евтин и не само хората могат да си го купят, не се източва напразно и здравната каса. Но докторът не го прави - нали не плаща от джоба си! Пък и вносителите на новите скъпи хапчета щедро ще му се отплатят. Колкото до аптекарите - и те имат интерес първо да пробутат медикаментите със солени цени.
А всяко генерично лекарство е проверено в практиката и е ефективно, колкото и оригиналното. Просто патентният му срок за производство е изтекъл и друга фармацевтична компания е купила досието му, за да го изработва.
Затова то е и много по-евтино
В САЩ - най-богатата страна, почти 85% от използваните лекарства са генерични. Така е и в Канада, Германия, Дания, Франция, Холандия... По данни на ЕС благодарение на генериците 19 държави, нейни членки, са спестили през последните години над 16 млрд. евро. Очаква се в близкото бъдеще Европа да пести годишно от тях по 20 млрд. евро. Къде сме ние?
Далеч не се славим с топло отношение
към заместителите на оригиналните препарати. Нищо че сме най-бедната и най-болната страна в общността. Нищо че заводи на “Актавис” - най-големия производител на генерични лекарства у нас и четвърти в света, са под носа ни. Тук, в България. Само през миналата година компанията изведе на пазара 29 нови продукта. След нея е и мощната “Софарма”. До неотдавна над 60% от използваните лекарства у нас бяха скъпите оригинали. Сега се забелязва лъч просветление - отношението на генеричните към оригиналните е 51 към 49 на сто. Но това съвсем не е достатъчно! Проблемът е какъв е процентът на реимбурсация от здравната каса на евтините хапчета и ампули.
По този показател ние сме отново на едно от последните места в Европа. И при положение че генериците у нас са с 4 пъти ниски цени, истинско престъпление е да няма строга държавна политика за прилагането им. Докато всеки личен лекар не бъде принуден да проумее тази истина, ще патим. В Германия, Швеция и Дания например докторът е длъжен да изписва генерични продукти. Ако някой пациент не ги харесва, доплаща за лекарството от джоба си.