Защо у нас е по-лесно да произвеждаш бойни взривни вещества, отколкото да ти разрешат да използваш биомаса?
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Традиционно силното българско селско стопанство и българската енергетика могат да се превърнат в могъщи съюзници и да станат мотор на българската икономика, въпреки настъпващата икономическа криза. В нашата страна има суровина, която има стойността на „злато” за българската енергетика ,но тя все още не се използва достатъчно и буквално се пропилява.
Става дума за биомасата от растителните остатъци, които се получават при отглеждането на пшеница,ечемик, царевица, рапица, слънчоглед. Според проучвания на български аграрни учени 30 % от баналната слама,65 % от царевичните стъбла,80 % от слънчогледовите растения, шлюпки и дори тютюневите стъбла, могат и трябва да се използват за добив на енергия. В България се получават добри реколти и стотици милиони тонове „слама” или растителни остатъци остават просто неприбрани по полята. Това си е чисто прахосничество, недопустимо за сравнително бедна страна като нашата.
Ако остатъците се прибират, следващата година добивите са по-малки заради развитието на определен тип болести по растенията, за това най-често те просто се „палят”. Кой не е виждал горящите „стърнища” навсякъде в страната ни? В класическите високоразвити европейски страни, това се правило също, но само че преди 50 години. Сега никой не дава и тон слама да се разпилее, защото тя е пари.Много пари.Така че ние българите в тази област сме 50 години след Европа.Сега от растителните остатъци там на Запад се прави биомаса ,която се използва за производство на топлоенергия и електричество. Изумителен е примерът на Финландия, където само един от котлите й на слама и дървесни стърготини прави повече ток от целия огромен ТЕЦ Бобов Дол.
Всъщност няма страна в Западна Европа ,която да не използва огромни количества от биомаса, за да прави ток. Дори Франция с нейната могъща атомна енергетика от 58 ядрени реактора, планира да намали ядрените си мощности до 2035 година за сметка на строежа на централи на биомаса, биогаз и морския вятърни съоръжения. Това е по желание на френските зелени. У нас разбира се, логиката често ни убягва и биомасата просто се пилее и гори по полетата.
Нашенското безхаберие губи стотитици милиони евро на година. Къде е ключът от бараката? Благодарение на неуморните усилия на някои български „псевдозелените екперти”, у нас , в кръга на шегата, е по –лесно да получиш разрешение за производство на бойни взривни вещества, отколкото на някой ТЕЦ да му дадат разрешение да използва слама или слънчогледови люспи за гориво. Страшна драма. Процедурите се точат с години, все едно се одобрява „иранската ядрена програма”.
Държавата най-накрая трябва да вземе отговорно решение за използването на биомасата в енергетиката.На генерално ниво. Тя е възобновяем източник на енергия, далеч по –чист от класическите въглища.Нейната употреба значително би облекчило прехода от въглища към природен газ, заявен от някои от топлоцентралите ни. Това би довело до по-ниски цени на енергията,защото първо слама имаме в изобилие, второ за нея се плащат безумно високите въглеродни емисии. Време е някой да се замисли. Да събере две и две, и да види, че прави четири.
Няма време за бюрократично туткане. Кризата с COVID 19 води такава икономическа криза след себе си, че е време държавниците чиновници ,българският бизнес и българските „зелени” да се вземат в ръце. Безумие е да „горим” стотици милиони евро по „стърнищата” вместо да осигуряваме повече работни места и по –високи доходи за българите.От биомасата ще печели българското селско стопанство,ще печели потребителят на енергия, ще печели българската енергетика, ще печели и българската екология. Губещ може да е само някой „псевдозелен чичко или кака”, чийто административно-правен рекет не е успял.Резултатът е 4 : 1, за биомасата.