СЛЕД 150 ГОДИНИ: Вихри се нов исторически спор за костите на Хаджи Димитър! Историк поиска ДНК-анализ

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
В навечерието на 150-годишнината от гибелта на Хаджи Димитър между историците отново избухна спор къде е загинал воеводата и къде се съхраняват костите му. Директорът на Националния музей „Шипка – Бузлуджа“ Чавдар Ангелов предлага да бъде направен генетичен анализ на костите на Хаджи Димитър, които се съхраняват в музея в Сливен и тази проба да бъде сравнена с наследници на рода на революционера, предаде БНР.
Най-стабилни резултати биха могли да се получат, ако вземем подобна проба от наследник на рода му по женска линия, тоест от някоя от неговите две сестри или, примерно, някоя негова леля. Вече започнахме да издирваме родственици! Най-важното е да влезем във връзка с подобни родственици, които евентуално да дадат съгласие да дадат проба за извличане на генетичен материал, след което да направим вече самия сравнителен анализ, каза той.
Като музеен работник и историк, аз и колегите ми от Национален парк-музей "Шипка-Бузлуджа" нямаме съмнение къде е починал Хаджи Димитър и къде е погребан той. Това е връх Бузлуджа. Сражението е на 18-и юли 1868-а година. Два дни по-късно турските власти дават разрешение телата да бъдат погребани. Самото погребение е извършено от жители на днешния град Сливен - село Енина и свещениците, които са служили тогава там. Този спор за мястото на погребението на Хаджи Димитър и за лобното му място се появява непосредствено след Освобождението, още през 1880-а година, допълни историкът.
Ангелов припомни и исторически факт, свързан с асоциирания със социалистическата идея връх Бузлуджа: Самият Димитър Благоев разказва в своите спомени, които са публикувани, че поводът да се изкачат на връх Бузлуджа и да направят тази сбирка, която впоследствие е обявена за Първи конгрес на една конкретна партия, е всъщност организираният през 1891-ва година пореден митинг-събор, посветен на паметта на Хаджи Димитър.
На този етап историците нямат намерение да отварят паметника-костница на четата на Хаджи Димитър, тъй като трябва да установят по какъв начин костите от двете гробници, вградени по инициатива на Старозагорския митрополит, са положени в основите.


