СЛЕД 9 ЧАСА ПРЕГОВОРИ: Световни лидери казаха "Да" на предложението за примирие в Украйна
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Световни лидери приветстваха предложението за 30-дневно примирие в Украйна след разговорите в Саудитска Арабия.
След 9 часа преговори в Джеда Киев се съгласи да приеме незабавно прекратяване на огъня, а Вашингтон обяви, че възобновява военната и разузнавателната помощ за Украйна.
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен публикуваха изявления в Х, в които приветстваха новината, предава БНТ.
Според двамата това е положително развитие, което би могло да бъде стъпка към всеобхватен, справедлив и траен мир за Украйна и добавиха, че топката сега е в полето на Русия.
Американският президент Доналд Тръмп изрази надежда, че Москва ще се съгласи да приеме плана и каза, че смята да разговаря за това с руския си колега Владимир Путин.
Руското министерство на външните работи заяви, че не изключва възможността за контакти с представители на Съединените щати през следващите няколко дни.


