СЛЕД АДСКИЯ ТРУС: Загиналите след земетресението в Мианмар вероятно са хиляди

ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Според геологическия топографски институт на САЩ жертвите на земетресението може да се окажат хиляди.
Най-малко 144 души в Мианма са загинали и 732 са ранени при силното земетресение с епицентър на около 17 километра от град Мандалей, заяви в телевизионно обръщение ръководителят на военната хунтата, управляваща страната, цитиран от Ройтерс.
Генерал Мин Аун Хлайн предупреди, че се очаква броят на жертвите да нарасне. Той призова "всяка една страна" да предостави помощи и дарения и добави, че е приел предложенията за съдействие, отправени от Индия и Асоциацията на страните от Югоизточна Азия.
Говорител на тайландските власти съобщи за Ройтерс, че загиналите в Банкок в резултат на земетресението вече са най-малко девет. Спасителни екипи в тайландската столица издирват над 100 човека, затрупани под отломките от срутил се небостъргач.
Европейският съюз изрази готовност спешно да изпрати помощ на Мианмар и Тайланд след „покъртителните сцени“, причинени от силното земетресение в страната с магнитуд 7,7, заяви днес председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от Франс прес.
Според местни издания трусът е срутил сгради в пет града и нанесъл е щети по инфраструктура. Рухнали са и два моста, повредена е бил главен път. Опасенията са, че под руините има стотици жертви.
Мианмар е обхваната от гражданска война и много райони не са лесно достъпни, така че оценката на щетите и издирването на пострадали от земетресението може да се окаже трудно.
Индия вече предложи помощта си на Мианмар.
Трусът с магнитуд 7,7 беше усетен и в Тайланд, Китай и Виетнам. В Банкок той предизвика срутването на новострояща се 30-етажна сграда и под отломките бяха затрупани 43 работници.
Властите в столицата съобщиха за най-малко три жертви на земетресението.


