След акцията в „Максуда”! 130 без дом задръстиха градския приют. Децата от училището се страхуват!
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
130 души, останали без покрив след събарянето на незаконните постройки в ромското гето „Максуда“, задръстиха приюта на СУПЦ “Анастасия д-р Железкова” във Варна, пише "Монитор". Според информация на заместник-кмета по здравеопазване и социални дейности в общината д-р Лидия Маринова в петък са били подслонени 19 възрастни и 21 деца. Семействата са настанявани, без да се налага разделянето на децата от родителите им. В събота броят им достигна около 100 души, които бяха превозвани с ученически автобус и настанявани в свободните стаи на крилото, в което е общинският приют, пише 24chasa.bg. Директорът на СУПЦ-Варна Пламен Петров коментира, че автобусът трябва да докара още около 30 души, които се настаняват и в крилото, в което спят учениците, с което свободният капацитет на общежитието се изчерпва.
Вече се появиха и първите признаци на недоволство и страх от пришълците сред възпитаниците на учебното заведение, след като общински служители започнаха да настаняват семействата от „Максуда” и на етажите в тяхното крило.
„Трябва да ни сложат охрана, защото тези ще ни бият, изнасилват и крадат“, обсъждаха учениците новите си съквартиранти. Вчера стана ясно, че от месеци социалните служби във Варна редовно са посещавали ромското гето и са поддържали контакт с хората, чиито къщи са били в списъка за събаряне при акция „Булдозер”. Много от хората, на които е предложено настаняване, са отказали. Те са подписали и съответните декларации за отказ на Агенцията за социално подпомагане. Д-р Маринова бе категорична, че опитите на политически опоненти за спекулации с циганите от гетото в случая са неприемливи. Тя подчерта, че настаняване е предложено на всички, но са приели едва 40 души. След като разбрали, че няма нищо страшно, приели и друга част от останалите без покрив
Някои от отказалите настаняване са отишли при роднини. Д-р Маринова припомни, че общината няма ангажимент към хората от разрушените постройки, защото те не са от този град и дори нямат варненска регистрация. Въпреки всичко е направено максималното, за да не остане без покрив нито един човек. Предвид очакваното прочистване на терена от още незаконни постройки общината има готовност да осигури настаняване на още 40 души в свои бази. Обмисля се използването и на допълнителни места така, че никой да не остане на улицата. Сред тях са и фургоните в бившето поделение „Сокол”, които миналото лято подслониха бедстващите от наводнението в Аспарухово. Д-р Лидия Маринова коментира още, работата на социалните медиатори ще продължи с хората, които са настанени в СУПЦ, с оглед на тяхното бъдещо устройване по родните им места.