СЛЕД ДЪЖД КАЧУЛКА: Държавата катери Балкана над Карлово след потопа - двама министри тръгват по следите на незаконната сеч
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Служебният министър на земеделието Явор Гечев, вицепремиерът и МВР-шеф Иван Демерджиев тръгват из Карловския балкан, лично да проверят има ли незаконна сеч, която може да е причина за библейските наводнения в региона.
"Няма поголовна сеч в Карловско, сочат първочаналните данни. Това обаче не означава, че няма нарушение. Получих доклад за 10 години назад. Сечите са в рамките на процент, рядко процент и половина, това е в нормите. Но! Едно голямо "НО", за да не остана неразбран. Това е на хартия, аз самият видях на очите си, че има трупи, готови за изнасяне. Не можем да открием марките им при стихията, изтрити са от водата.
Утре лично аз, министър Демерджиев, разследващи полицаи, представители на прокуратурата и шефът на Агенция за горите, кметът на Карлово се качваме в Балкана, за да проверим на място дали им нарушения, които не отговорят на доклада, който съм получил, дали това, което е написано на хартия, е и на място. Местните хора имат съмнения, а щом имат съмнения, ще проверим. Вече има нерушения, които сме локализирали, а колко е голям размерът, ще уточним на място", заяви Гечев пред Би Ти Ви.
Той добави, че всички дърва, които са донесени от наводнението в Карловско, остават за хората. "Те няма да плащат за тях. Има много спекулации, но никой няма да плаща никакви дърва. Материалът се износва в складове, определени от кметовете на населените места и след това се разпределя на хората", каза Гечев. По думите му се очаква да се добият около 10 хиляди кубика.
Относно данните, че в района е имало компрометирани диги покрай реката, Гечев коментира, че ще бъдат проверени всички предписания към напоителни системи.
"Нямаме проблем със средствата за обезщетения, но хората трябва да заявят унищожените територии в документи. Има и бумащина, която трябва да се свърши", каза още Гечев.
Относно предстоящите през уикенда валежи, земеделският министър каза, че се надява природата да ни пощади.


