BG EN

След "Панамагейт": Исландия готви предсрочни избори на 29 октомври

СВЕТЪТ ДНЕС

След "Панамагейт": Исландия готви предсрочни избори на 29 октомври

8843
на 12.08.2016
След Панамагейт: Исландия готви предсрочни избори на 29 октомври
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Исландското правителство обяви в четвъртък предсрочни парламентарни избори на 29 октомври заради скандала с данъчния рай, предизвикан от "Панамски документи" (Panama Papers).

препоръчано

Разкритията, че стотици исландци, сред които е и премиерът, имат интереси в данъчни убежища, излязоха наяве в резултат на журналистическо разследване. Това разклати политическата система на острова. По време на демонстрации с исторически размери в Рейкявик, исландците поискаха нови избори, за да изгонят от властта дясноцентристите.

Премиерът подаде оставка, но правителството е остана на власт с леки промени. В четвъртък премиерът Сигурдур Йохансон покани лидерите на партии, представени в парламента, за да обяви датата на изборите, които ще съкратят с 6 месеца законодателните пълномощия. "Имаме намерение да проведем изборите на 29 октомври", каза премиерът, цитиран от АФП.

Безпрецедентно изтичане на милиони документи хвърли светлина върху скритото богатство на някои от световните държавни лидери, политици и известни личности и върху начините, по които богатите се възползват от потайните офшорни данъчни режими.

Сподели:
Бомба x
ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството ХОРОСКОПЪТ НА АЛЕНА ЗА ПЕТЪК: Скорпионите да не пътуват, Стрелците да обърнат внимание на семейството
ПИК TV x
Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО) Проф. Рачев С ШОК ПРОГНОЗА пред ПИК TV: Никулден идва с пролетни температури, а после... (ВИДЕО)
ново
Днес: 9
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК