BG EN

След преговорите в ЕС: Какви ще са компенсациите при закъснения и анулирани полети

Европа

След преговорите в ЕС: Какви ще са компенсациите при закъснения и анулирани полети

5930
преди 1 часа
След преговорите в ЕС: Какви ще са компенсациите при закъснения и анулирани полети
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

След месеци на спорове около реформата на правилата за въздушните пътнически права в ЕС, преговарящите изглежда ще запазят най-спорния елемент почти без промяна - компенсациите при закъснения и анулирани полети, съобщават участници в преговорите пред Politico.

препоръчано

Очаква се посланици на държавите членки да обсъдят новия компромисен пакет на заседание в петък от 18:00 ч., потвърждават от ротационното председателство на Кипър. Предложението идва след продължителни преговори между Съвета на ЕС и Европейския парламент.

Компромисното предложение запазва текущия праг от три часа закъснение, след който се дължи обезщетение.

Размер на компенсациите:

- 250 евро – за полети до 1 500 км

- 400 евро – за полети между 1 500 и 3 500 км

- 300 евро – за полети над 3 500 км при закъснение 3-4 часа

- 600 евро – за закъснения над 4 часа или при анулиране на полета

Нови задължения за авиокомпаниите

Преговарящите от ЕП и Съвета на ЕС са постигнали съгласие и по нови правила, които целят да улеснят пътниците:

- Авиокомпаниите трябва да изпратят линк към форма за компенсация до 48 часа след планираното пристигане

- Задължително е да се посочват причините за нарушението на полета, включително т.нар. „извънредни обстоятелства“

- Информацията трябва да се изпраща чрез „устойчив носител“ (например имейл), а не само чрез мобилни приложения

- След подаване на иск, авиокомпанията има 30 дни да изплати обезщетението или да обоснове отказ

- Срокът може да бъде удължен при хартиени заявления

Новите правила за полети в ЕС могат да оставят пътниците без обезщетение

Тази процедура заменя по-ранната идея за предварително попълнени формуляри за пътниците.

Багаж и цени на билетите

Отделно преговарящите са постигнали съгласие авиокомпаниите да:

- показват цени на билети, които включват ръчен багаж (carry-on)

- позволяват на пътниците да се откажат от по-голям багаж срещу намаление на цената

Ако посланиците одобрят проекта, окончателното споразумение ще трябва да бъде прието от помирителния комитет, включващ представители на EП и държавите членки, до 15 юни.

Бомба x
Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии Хороскоп за март: Трансформация и баланс за всички зодии
ПИК TV x
САМО В ПИК TV! Какво се случва в Брюксел и Париж? (ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО) САМО В ПИК TV! Какво се случва в Брюксел и Париж? (ЕКСКЛУЗИВНО ВИДЕО)
ново
Днес: 51
горещо
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК