Сондата Джуно постави рекорд за соларен космически апарат, отдалечил се най-много от Слънцето
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Сондата Juno на американската Национална космическа агенция (NASA) се превърна в най-далечния междупланетарен пратеник на човечеството, задвижван със слънчева енергия. Агенцията уточнява, че рекордът е поставен на 13 януари в 14 часа Координирано унивесално време, когато Juno се е намирал на 793 милиона километра от Слънцето.
Предишният рекордьор беше сондата Rosetta на Европейската космическа агенция (ЕКА), чиято орбита достигна най-далечната си точка от Слънцето през октомври 2012 година (792 милиона километра) по време на приближаването й към кометата 67Р/Чурюмов-Герасименко.
Изстреляният през 2011 година Juno е първият захранван със слънчева енергия апарат, създаден да функционира на толкова голямо разстояние от Слънцето. По тази причина площта на соларните панели, нужна за генериране на енергия е забележително голяма. 4-тонният Juno носи 9-метрова соларна система, съдържаща 18698 отделни соларни клетки. Ако се намира на разстоянието, на което Земята се намира от Слънцето, соларните клетки имат потенциала да генерират приблизително 14 киловата електричество.
Придвижването до петата по отдалеченост от Слънцето планета обаче поставя апарата при съвсем различни условия. „Юпитер е път пъти по-далече от Слънцето в сравнение със Земята и слънчевата светлина, която достига там е с 25 пъти по-ниска интензивност,“ казва Рик Найбакън от NASA. “Масивните ни соларни панели генерират само 500 вата, когато са до Юпитер, но Juno е проектиран да е изключително енергийно ефективен и това е повече от достатъчно, за да свърши работата си.“
Осем космически апарата са достигали слабо осветената зона на дълбокия Космос, където е Юпитер. Всички те са използвали ядрена енергия, за да изпълнят мисията си. Максималната отдалеченост на Juno от Слънцето ще бъде 832 милиона километра, което ще надмине с почти 5 процента настоящия рекорд. Сондата ще достигне до Юпитер на 4 юли тази година и през годината след това ще орбитира около Юпитер 33 пъти, достигайки на 5000 километра над облаците на планетата на всеки 14 дена.