Сотир Цацаров скочи на правосъдния министър Христо Иванов! Остро го разкритикува заради гафовете му
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Главният прокурор Сотир Цацаров остро атакува министъра на правосъдието Христо Иванов заради твърдението му, че последните скандали, свързани с изчезналите тефтери на Филип Златанов и системата за разпределението на съдебни дела, са "тежки медицински показатели за системата".
Видимо ядосан, Цацаров поиска обяснение за медийните изяви на министъра, в които той изразява и очакване за "обективно негативен" доклад на Европейската комисия в областта на правосъдието и вътрешните работи, съобщава медиапул.бг.
Така конфликтът между Христо Иванов и Сотир Цацаров по отношение на радикалната съдебна реформа, предложена от министъра, навлезе в гореща фаза.
"Току-що ми бе дадена една разпечатка от ваши изявления пред БНР, където сте казали, че последните два скандала, свързани с кражбата на тефтерчетата на Филип Златанов и сриването на системата за разпределението на делата в Софийския градски съд (СГС), са тежки медицински показатели за състоянието на системата. Поискал сте и разумно обяснение за тях от институции, включително и от прокуратурата", заяви Цацаров в началото на заседанието на Висшия съдебен съвет (ВСС) в сряда.
По-рано пред БНР Христо Иванов коментира двата горещи скандала – съмненията около разпределението на делото за несъстоятелността на КТБ и изчезналите тефтери на бившия шеф на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов.
"Теоретично е възможно да настъпи срив в системата за случайно разпределение в един голям съд, теоретично е възможно да откраднат някакви тефтери, да се случат тези неща в един и същи ден, вече е въпрос на обща теория на относителността. Обаче, да се случи това по най-важните дела в държавата, е нещо, за което и съдът, и ВСС, и прокуратурата трябва да положат усилия да дадат разумно обяснение. Именно това показва необходимостта от установяване на фактите в цялата система. Става дума за цялостната политика на ВСС по отношение на разпределението на делата и за цялостния подход към делото на Филип Златанов", коментира Иванов по-рано пред БНР.
"Исторически такива токови удари на сървърите на СГС са се случвали и преди и това показва огромен системен проблем на безхаберие относно елементарната сигурност на системата", продължи той.
"Ключовият въпрос е да получим ясни обяснения за това какво точно се е случило, как точно са подхождали ВСС към управлението на системата за случайното разпределение, СГС, прокуратурата по съответното дело и след това да правим политическите изводи за едни или други инициали. Моят фокус е по тази тема", заключи Христо Иванов и за пореден път декларира, че ще напусне поста си, ако види липсата на воля за съдебна реформа.
"Не желая да влизам в конспиративни въпроси. Ще ви помоля, ако имате въпроси да ги поставите сега, а не да си говорим през средствата за масова информация", обърна се към него Цацаров няколко часа по-късно във ВСС.
"Не мога да говоря за втория медицински показател, касаещ СГС", каза обвинител №1 и изложи какви факти са му известни по случая с тефтерите, изчезнали от автомобила на вещото лице. "Надявам се с това съм удовлетворил интереса ви. Разбира се, нямам разумно обяснение защо някой е решил да окраде нечия кола", приключи саркастично изложението си Цацаров.
"Това, което поставих като проблем, е не просто самото изчезване на тефтерчетата, а самия подход към това важно дело. Той ще бъде поставен и от Европейската комисия. Наш дългосрочен приоритет е да генерираме ясно послание какво се прави по този тип дела", заяви Христо Иванов.
"Едва ли Европейската комисия ще се занимава с кражбата на един бележник. Едва ли е тежък медицински проблем това дело, след като прокуратурата успя да постигне осъдителна присъда. Хайде да не коментираме доклада, слава Богу, той не се пише нито от мен, нито от вас, а от Брюксел", репликира Цацаров. И допълни: "Знам, че докладът няма да е лесен, но не казвайте, че ще е изцяло негативен. Това значи да престанем да работим".
"Това, което казах, бе, че най-добрата подготовка за доклада е да работим заедно. Не мисля, че имаме разлика в това отношение", отвърна министърът.
В спора им се включи Калин Калпакчиев, отбелязвайки, че "все пак имаме свобода на словото, на мненията, кой какво е казал публично, има право да го каже".
"След като е спазил изискванията за това да пази достойнството за другия. И едно критично слово, не би трябвало да го подлагаме на съмнения. Дали съм съгласен с тезата – това е друг разговор", добави членът на ВСС, след което бе репликиран от Цацаров с думите: "Пази Боже да тръгнем да критикуваме за това, че е казал какво мисли".
"Въпросът е, че когато се иска обяснения от държавни органи, това трябва да се прави и на тази маса. В никакъв случай не съм тръгнал да говоря, че министърът няма право на изявления. Напротив, много от нещата, които се случват за добро, е защото той говори. Да се поискат очи в очи, защото аз не съм длъжен да слушам всички радиостанции", добави главният прокурор.
Спорът приключи с думите на Христо Иванов, че не е възприел мнението на Цацаров като опит за ограничаване на правото да говори. Министърът допълни, че не е възнамерявал да иска обяснение от главния прокурор, тъй като няма подобни правомощия, а просто е призовал съмненията по двата скандални случая да бъдат изчистени.