BG EN

Социалистът Явор Гечев пред ПИК: БСП трябва да се върнат в парламента заради ветото - може да се свика нов пленум

Интервю

Социалистът Явор Гечев пред ПИК: БСП трябва да се върнат в парламента заради ветото - може да се свика нов пленум

68263
на 28.02.2019
Социалистът Явор Гечев пред ПИК: БСП трябва да се върнат в парламента заради ветото - може да се свика нов пленум

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Излизането на всички депутати на БСП от парламента продължава да е централна политическа тема, след като хората на Корнелия Нинова втора седмица не намират удобен начин да се откажат от решението си да бойкотират дебатите. Повод им даде преди дни президентът Румен Радев, който ги призова да се върнат, като така им подложи на тепсия подходящ аргумент. Червените обаче продължиха да остояват позицията на лидерката си, че нямат място в Народното събрание и нямало да влязат в зала дори за дебата около ветото на Радев, макар само преди седмица да бяха обещали публично това.

препоръчано

Има ли брожения в партията по темата и не се ли самоизолира БСП от голямата политика отговори пред медията ни пловдивският социалист и бивш зам.-министър на земеделието Явор Гечев. 

- Г-н Гечев, чуват се вече много гласове в БСП, че депутатите ви трябва да се върнат в парламента, но от ръководството заявиха, че дори за гласуване на ветото няма да го направят. Редно ли е това и не ви ли отнема лостове за защита на интересите на избирателите ви?  

- Намирам за уместно излизането на БСП от парламента по тази тема. Това е краен похват, но когато касае избирателни права, е оправдано да се ползва от като политически инструмент. Решението бе взето с мнозинство на националния съвет на БСП до удовлетворяването на искания за нова избирателна комисия и мажоритарния вот.

Дали трябва да се дебатира по тази тема – според мен, да. Може и да се регистрират и да влязат или поне част от депутатите на БСП за обсъждането на ветото. Това е важна тема и трябват тежки аргументи, които някой трябва да ги изкаже.

Това е процедура, която да се помисли от ръководството на партията и парламентарната група.

-- Вече има искане от ваши колеги от БСП да се свика отново пленум и да се преразгледа решението на Националния съвет, предвид новата ситуация. Кога може да стане това?

- Влизането на 10 човека, които ще участват в дебата, които може да не се регистрират дори, няма да наруши решението на Националния съвет. Това е въпрос на процедури, но по-важното е да има резултат от всичко това. Смисъл ще има, ако се чуват тези мнения в обществото, което е единственият трезв арбитър в тази ситуация.

- В обществото обаче след излизането на БСП от парламента около тях се чува единствено кой какви заплати ще взима без да работи, кой колко е изхарчил по командировки...

- Ето го парадоксът. Много малка част от работата на един народен представител е влизането му в зала. По-сериозната е в писането на закони и участието в комисии и затова се изисква доста време и тежка работа. Залата е малка част от всичко това и на мен ми е обидно, когато тежката политика се свежда до заплатата на народните избраници. Това е умишлено вкарана тема, за да отмести дебата, защото в обществото има големи брожения по отношение на избирателния кодекс.

Фактът, че говорим за това дали ще се върне БСП или не и, че има голям интерес към тази тема в обществото, означава, че механизмът за излизане от зала е постигнал до голяма степен целта. Ще припомня и друг случай, когато излязоха 19 депутати и отказаха да гласуват Конституцията, а сега са конституционни съдии и депутати.

- Не се ли получава обаче така, че Корнелия Нинова използва постоянно напускането от парламента, когато иска да отклони дебата от вътрешните проблеми на БСП? Предишния път излязоха депутатите ви, за да представят визията й за България, сега нов номер...

- Това в никакъв случай не омаловажава сегашното излизане. Те и да стоят в залата, дали минава нещо, което предлагат? Следя дебатите и законите и в последните няколко години са само глупости. В реалния сектор полудяваме от щуротии, като например последните промени в законите за пране на пари. Ето пример за лошо законодателство, което БСП не може да спре. Реален дебат няма. Парламентът е изключен от важните решения и е обезсмислен.

В момента са преговорните процеси по новия рамков период на ЕС. Парламентът е игнориран от този дебат и решенията се взимат от изпълнителната власт, а после парламентът ще трябва да ги приеме. Затова считам, че излизането на БСП от парламента, всъщност е в полза на парламентаризма. Друг е въпросът кога трябва да спре и да се върнат в дебата.

- За ветото на президента не е ли редно, тъй като това бе обещано от БСП?

- Част от депутатите, които могат да участват в този дебат, трябва да присъстват. Някакъв брой до десетина депутати, без да се регистрират, е нормално да влязат в зала, за да изложат тезата си и така няма да се наруши и решението на Националния съвет. Но може и да се свика той отново, това не е проблем, защото БСП е демократична партия. 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 41
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК