BG EN

Социологът доц. Жеко Кьосев: Ако има референдум за Истанбулската конвенция, народът ще гласува против

Политика

Социологът доц. Жеко Кьосев: Ако има референдум за Истанбулската конвенция, народът ще гласува против

13566
на 31.01.2018
Социологът доц. Жеко Кьосев: Ако има референдум за Истанбулската конвенция, народът ще гласува против
Автор:   ПИК

ПИК с нов канал в Телеграм

Последвайте ни в Google News Showcase

Ако се стигне до референдум за Истанбулската конвенция, българският народ ще гласува против ратификацията йБлагоевград. Ако се стигне до референдум за Истанбулската конвенция, българският народ ще гласува против ратификацията ѝ. Това коментира за Радио „Фокус“ – Пирин доц. д-р Жеко Кьосев, социолог и преподавател в Югозападен университет „Неофит Рилски“-Благоевград. 

„Мисля, че сред тези хора ще има и такива, които са подръжници на ГЕРБ, но не подкрепят точно тази конвенция. Много голям е броят на хората, които сме родители и не искаме децата ни да бъдат подложени на нещо, което не би било добре за тях“, каза още доц. д-р Кьосев. 

Според него това, че БСП предложи да се проведе допитване до обществото по темата, не е изненада. „За мен лично интересният момент тук е не толкова предложението на БСП, колкото контра отговорът на ГЕРБ, които казаха, че са подкрепят референдум, но на който да се попита дали хората са за или са против насилието над жените и потъпкването на техните права. А иначе, разбира се, че е добре при такива въпроси, които разединяват политиците, но и обществото, да се прибягва до референдум. Наистина, много важно, обаче, е как ще бъде зададен въпроса, защото е ясно, че 99% от хората ще гласуват против насилието над жените. И обратното“, подчерта доц. д-р Кьосев. Той заяви, че до този момент не е чул някой от обкръжение или от студентите му, който да смята, че тази конвенция ще помогне за решаването на проблема. 

„За мен, лично, в България има много по-сериозни проблеми, които изискват решение. Излишно е да се хвърля толкова енергия по темата за тази конвенция и социалният пол. Тук е мястото да отбележа и още нещо. От 864 година, когато България приема християнството, до този момент, в историята ни не се бе случвало различните религии да се обединят, излизайки с идентично становище по даден казус“, каза още доц. д-р Кьосев. Той допълни, че при така развилата се ситуация около Истанбулската конвенция един референдум ще бъде напълно излишен, защото вече са ясни нагласите на българското общество, което се уплаши от това, което може да последва, ако конвенцията бъде приета. „Ако все пак се стигне до референдум, още сега мога да Ви кажа какъв ще е резултатът, без да се ангажирам с конкретни цифри“, коментира доц. д-р Кьосев. 

В България непрекъснато говорим, че има демографска криза. По темата се изписаха хиляди статии и какво ли още не, а сега се подготвя кампания чрез Истанбулската конвенция, с която да се ходи в детските градини и училищата, за да се обяснява, че имало „социален пол“, коментира доц. Кьосев. Според него това е нещо, което не се приема нито от българското общество, нито от Българската православна църква, нито от Главното мюфтийство, нито от Католическата църква, нито от протестантите и евангелистите. 

„Всички религии, които са представени в България, реагираха. Според мен, ако тази Истанбулска конвенция гарантираше още по-голяма сигурност за жените, то „Да“ - нека се ратифицира. Ако погледнете статистиката на Министерството на вътрешните работи, ще видите, че разкриваемостта на битовата престъпност и насилие е 100%. По отношение на сексуалното насилие тя показва 99%, тоест това е почти оптимума на база българските закони. Казвам това, защото на база тези цифри българското общество е объркано, тъй като не разбира с какво точно ще допринесе повече тази конвенция, след като така или иначе имаме толкова високи проценти на разкриване на подобен вид престъпления“, каза още доц. д-р Кьосев. Той добави, че вместо да се занимаваме с подобни конвенции, по-скоро наистина цялото общество трябва да насочи усилията си в посока намаляване на посегателствата срещу личността. 

„Лично аз силно се съмнявам, че дори да ратифицираме Истанбулската конвенция, тя ще помогне за намаляване насилието спрямо жените в българското общество. Всичката тези работи около половете, особено както е в случая с Америка, където казват, че има 31 пола, граничи с лудостта според мен. Давам си и сметка, че ако бях направил това изказване пред американска медия, то сега вече сигурно щях да съм в затвора“, коментира доц. д-р Жеко Кьосев. 

Истанбулската конвенция има един радикален феминизъм, който в някои европейски държави може би импонира, но в България и в по-голяма част от континента няма никакви основи", посочи доц. д-р Кьосев. Според него притесненията на българското общество в тази връзка са съвсем основателни, защото то се страхува за своите деца. „За мен е необяснимо как хора, които са родители, защитават идеята за тази конвенция. Та нали някои от тях са баби и дядовци? Как те възприемат идеята в детските градини и училищата на децата им да се обяснява - да, ти си момченце, ти си момиченце, но има и още един - трети пол. Аз, като родител, чисто в социален, а не в политически аспект, не мога да си обясня това нещо“, каза още доц. д-р Кьосев. По думите му е крайно необяснима настоящата реакция на ГЕРБ, тъй като всъщност в България конвенцията е подписана още през 2014 година. 

„Никъде в религиите не съществуват други полове освен мъжки и женски, затова всички те се обединиха „против“ Истанбулската конвенция“, коментира също доц. д-р Жеко Кьосев. Според него едно от основните неразбирания от страна на българското общество е защо ни е необходима конвенция, която се обявява против Господ, който е сътворил мъжа и жената. „Не ми е ясно до този момент, защо толкова политическа енергия се хвърля от страна на ПП ГЕРБ за налагането на тази конвенция. Всъщност тук има и още нещо интересно, а именно, че техните коалиционни партньори се обявиха против тази конвенция. Да, самата конвенция към момента минава под знака на нещо, което никой не може да отрече, а именно, че жените трябва да бъдат защитени“, каза още доц. д-р Кьосев. По думите му това е нещо, което не подлежи на никакво съмнение. 

„Защо обаче се пропуска моментът, че още в началото на XX век България е една от първите държави на европейския континент, които въвеждат социалното законодателство и защитата на правата на жените и детския труд? Аз, поне на този етап, не виждам нещо, с което да се изправим и да кажем, че се потъпкват правата на жените в някакъв аспект. Не съм чул и жени да се оплакват, че правата им се потъпкват само заради пола им“, обясни доц. д-р Кьосев. Той допълни, че към момента има два основни аспекта, които трябва да се замислим - че в момента няма проблем по отношение правата на жените и не е ясно защо ни трябва допълнителна защита, и страха на българското общество от това какво ще последва след ратифицирането на конвенцията.

препоръчано

 

Сподели:
Бомба x
САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите САМО В ПИК: Топ хороскопът на Алена за 23 ноември - успешен ден за Близнаците, увеличение на приходите за Скорпионите
ПИК TV x
Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО) Проф. Георги Рачев с топ прогноза пред ПИК TV: Студ сковава страната през следващите дни - ще виждаме какво дишаме! Лошото е, че... (ВИДЕО)
ново
Днес: 69
hot
най-четени новини в момента
Сега
-
четат ПИК