Социологът Кольо Колев пред ПИК: Напълно е възможно БСП и ГЕРБ да се изравнят до изборите! Станишев ще стои добре като еврокомисар!
АБВ не печели доверие, и тя е част от кризата вляво
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Социологът Кольо Колев е роден през 1956 г. Завършил е психология в СУ "Св. Климент Охридски". Специализирал социална психология и социология. През 1994 г. учредява частната агенция "Медиана". Женен, с 4 деца.
- Г-н Колев, говори се много упорито, че Сергей Станишев може да бъде номиниран за еврокомисар. Как гледате на подобна възможност?
- Определено това е една добра възможност за България. Г-н Станишев, макар и силно критикуван в България, е доста популярен в Европейския съюз. В този смисъл той играе добре като политик – международник. Мисля, че ще стои добре в тази си роля.
- Станишев обаче е доста критикуван, има и сериозна вътрешна опозиция в БСП. Това няма ли да разклати допълнително държавата?
- Не виждам връзка. Все пак става въпрос за игра на международната, а не на вътрешно политическата сцена. Но, разбира се, ще има достатъчно възможности за доморасли политици да тренират риториката си – ето, той избяга, тука съсипа партията... стандартни дитирамби, много далече от реалната политика.
- Кристалина Георгиева обаче е основен конкурент за поста и тя изглежда има сериозно лоби в очертаващата се нова Еврокомисия. Как съпоставяте Станишев и Георгиева?
- Това е едно чудесно съревнование – България ще има двама силни кандидати и това определено ще повдигне международния престиж на страната.
- Правителството обаче може да предложи само един от двамата, нали е така?
- Точно така е, но независимо от това, който и да предложи, просто и двете кандидатури са достатъчно добри. Тук не може да се сравнява с Румяна Желева и скандала, който тази номинация предизвика.
- Станишев и Румяна Желева са несравними според Вас?
- Несравними са, както са несравними Кристалина Георгиева и Румяна Желева. Разликите са от земята до небето. Когото и да предложат от двамата, това не би било срамно за страната.
- Редно ли е обаче правителството, което няма доверие и което ще падне до дни, да предлага еврокомисар, ако той не е приет с консенсус между основните партии?
- Да, редно е. Разбира се, много по-нормално би било да има консенсус и общо политическо съгласие, но политическият стил на Бойко Борисов не предполага нищо подобно. Спомнете си за Румяна Желева и тази безумна номинация, извършена от неговото правителство. Така че за консенсус не може и дума да става в случая, за съжаление. При това положение трябва да се изпълни законът, независимо че от някаква нормална и европейска гледна точка нещата да не стоят по този начин. Но къде са нормалните и европейски неща, които наблюдаваме в последно време?
- Вие лично кого бихте предпочел да ни е еврокомисар – Станишев или Кристалина Георгиева?
- Честно казано, трудно ми е да избера измежду тези две силни кандидатури, седящи добре на международната сцена. Нямам предпочитание в случая.
- Кристалина може би ще е по-компромисна и добре приета от двете страни?
- Да, възможно е да бъде приета като компромисна фигура, но както казах, в българския политически живот няма компромиси, няма здрав разум. Има само крясък и размахване на някакъв реваншизъм, някакви страхове и помпане на страхове и страсти в хората.
- Имате ли някакви нови социологически данни, какви електорални тенденции наблюдавате в момента?
- Тенденциите, които се очертават вън от данните, изглеждат много стряскащи. От една страна имаме разцепление в левицата и вътрешно напрежение, загуба на доверие. А от друга страна е несъмнено, че и ГЕРБ не се намира в добро политическо здраве. То не привлича погледи на надежда и очарование. Едва ли не ситуацията е – а бе я по-добре всички да вземат да си ходят и никой да не идва.
- Т.е. това означава, че ще има ниска избирателна активност ли?
- Много е рано да се прогнозира, но към момента няма средоточие на надежда, на перспективност, на идея кой и коя политическа сила може да вземе властта и да изведе страната към добро политическо и икономическо бъдеще.
- Кои партии ще влязат в парламента, ако изборите са сега?
- Към момента това са традиционните заподозрени – ГЕРБ, БСП, ДПС, Реформаторският блок и формацията на г-н Бареков.
- АБВ на Първанов не трупа ли доверие на фона на кризата в БСП?
- Съмнявам се, че се случва точно това, тъй като самата тази формация се привижда като част от кризата на БСП и като част от това, което провокира тази криза. Т.е. за останалите политически партии, в т.ч. и за АБВ, „Атака”, НФСБ ще трябва да изчакаме наближаването на изборите, за да видим те как седят и дали са намерили път към избирателите.
- Възможен ли е изненадващ обрат – БСП да спечели изборите при някаква ситуация?
- Трудно ми е да го прогнозирам, но е напълно възможно да се стигне до паритет между двете основни противостоящи сили. Т.е. може да има приблизително равенство.
- Какъв ще е резултатът за държавата, ако Бойко Борисов отново стане министър-председател?
- Да се надяваме, че резултатът няма да е толкова плачевен, какъвто беше при предишното управление на ГЕРБ. Но имам сериозни съмнения в управленския и интелектуален потенциал на ГЕРБ. Така че ако повериш управление на една сложна машина на некомпетентни персони, обикновено не може да очакваш нищо добро.
- Кои партии ще бъдат във властта след изборите според Вас?
- Това е въпрос с повишена трудност. Много трудно можем да предвиждаме тези неща от сега. До голяма степен това зависи от поведението на основните политически играчи.
- ДПС дали е възможно да е извън управлението?
- Напълно е възможно, но е напълно възможно да е гласно или негласно кооптирана към една или друга управленска коалиция по системата - всъщност не сме с тях, но мълчаливо подкрепяме.
- Това по-вероятно ли е от коалиция ГЕРБ и БСП?
- Коалиция ГЕРБ и БСП е до голяма степен самоубийствена и за двете политически формации. Разбира се, в българския политически живот сме наблюдавали всякакви глупости, в т.ч. и политически самоубийства, така че може и това да наблюдаваме. Но мисля все пак че и двете формации ще запазят някаква доза чувство за самосъхранение и в този смисъл тази коалиция ми изглежда, на този етап поне, практически невъзможна.