Социологът Мирослава Радева ексклузивно пред ПИК: БСП показва селска психика! Бойко Борисов няма да се кандидатира за президент
Млад, енергичен и центрист - такава трябва да е личността, издигната от левицата
ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Мирослава Радева е социолог, политически коментатор, доцент в Пловдивски Университет "Паисиѝ Хилендарски", доктор по социология. Ексклузивно за ПИК тя коментира дали и как БСП трябва да повтори стъпките на СДС от 1996 г., за да излъчи успешен кандидат за президент, трябва ли столетницата да доминира над останалите леви партии и да им налага личност, каква трябва да е тази личност, защо обявиха, че вотът за държавен глава ще е през ноември, а не през октомври, както и дали Бойко Борисов ще се кандидатира за президент.
- Г-жо Радева, БСП поведе преговори за общо явяване на президентските избори. Виждате ли шанс в този процес и крайния резултат от него?
- Да се преговаря за обединение е винаги добре за българския политически живот, който е много разединен. Ние като че ли продължаваме да се държим на принципа има глава на кмет, но няма село за него. Всички са много велики, но не могат да разберат, че сговорна дружина планина повдига. Не можеш да постигнеш големи резултати, ако не обединяваш принципно.
Тъй като отдавна сме наблюдатели, всички знаем, че това беше детската болест на първото СДС, която бяха една сюрия организации и колко трудно беше да се убедят тези хора, че могат само заедно да постигнат резултат. В момента БСП горе-долу е в това положение, в което беше СДС през 1991 г. Освен това обединението си има цена и тази цена е необходимият компромис.
Не за да си хваля професията, но тогава СДС направиха една голяма крачка - преодоляха пренебрежението си към социологията, към науката. В това отношение особено се спомням 1996 г., която беше много повратна година за българския политически живот. През 1995 г. СДС беше на дъното. И тогава на базата на нашите проучвания на практика се стигна до успешния кандидат Стефан Софиянски, а след това и до Петър Стоянов и едни много умело водени кампании.
- На какъв кандидат трябва да заложи левицата, за да има успех - на чисто партиен или на надпартиен, но приближен до левите партии?
- При СДС много драматичен беше въпросът дали Желю Желев трябва да бъде избран за следващ мандат. Въпросът бе много болезнен, организациите бяха раздирани от противоречия. В крайна сметка същото трябва да направи и БСП - да избере успешния кандидат, без значение коя формация представлява.
Претенцията на БСП те да излъчат кандидата е доста нелепа, още повече, че имаме много кратко време за кампания. Т.е. тук е важно обединението, важна е и конкретната личност, която ще бъде излъчена. За съжаление на нея не може тепърва да й се гради популярност. Не може да се разчита на нов човек, защото няма време. Това трябва да бъде популярен, известен човек.
- Само че Корнелия Нинова отхвърли като вариант популярните Георги Първанов, Ивайло Калфин, включително и самата себе си.
- В интерес на истината по-важно е личността да бъде публично конвертируема, да бъде популярна. На тяхно място аз бих търсила силно центристки кандидат. Защото срещу центристката фигура, която ще излъчи ГЕРБ трябва същия профил на кандидата, за да се пребори. Той трябва да изглежда конвертируем и в ляво, и в дясно.
Тъй като лявото и дясното в България са доста размити, никой не е достатъчно ляв, нито е достатъчно десен, този човек трябва да е центристки ориентиран, за да може да събира около себе повече доверие. Той трябва да е енергичен и млад. Много държа на това да бъде млад, да има енергия и да носи центристки характер.
- Днес БСП се среща Татяна Дончева и с АБВ. Само че на раздяла те си казаха много тежки думи. Тези бариери ще могат ли да бъдат преодолени?
- Това ни е проблемът на българите - в семейството. Това е малко селска психика, която познавам, защото живея на село. Първо си наговорят едни грубости, после се прегръщат. Не може така в цивилизования свят. Не би трябвало.
За съжаление тва не е характерно само за България. Вижте какво става след брекзита. Карат се, обвиняват се. Да, но нали утре ще има търговия, отношения, всички сме в НАТО. Какви са тези глупости!
- И все пак ще бъде ли постигнато обединение на всички леви партии?
- Не ги познавам, но нямат друг избор, освен обединение. Ако не го постигнат, бих казала: жалко. Те трябва абсолютно категорично да направят всичко възможно да излъчат общ кандидат, а пък след това да се карат колкото си искат.
- От изявление на Цветан Цветанов разбрахме, че президентските избори всъщност няма да са през октомври, а през ноември. Какво налага това?
- Не са готови. При всички случаи по-дългата кампания е по-добра кампания. Защото вече са минали абсолютно всички срокове на една адекватна демократична уредба. Кандидатите трябваше да са ясни 6 месеца преди изборите. За мен това положение е недопустимо и неприемливо. Аз съм изключително скандализирана от това положение и като наблюдател, и като избирател. И ние избиратели трябва да накажем това поведение.
- Борисов няма ли да ви опровергае, ако се кандидатира лично и при каква ситуация би го направил?
- Няма да повярвам, че това е възможно. Защо се кандидатира? За да си отреже там ръцете. Един силен президент му пречи. Според мен анализаторите и коментатори малко четат психология. Това е един човек със свръх его - факт е, че за да си политически лидер, трябва да имаш суперего. Но за разлика от Иван Костов и други, той е по-успешен от тях.