ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Всеки преболедувал коронавирус има вирусонеутрализиращи антитела. Това заяви пред БНТ д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружение "Лечение на COVID-19 с реконвалесцентна плазма". Тя призова пациентите, преборили се с коронавируса, да станат доброволци и да дарят плазма, тъй като кръвта им е лекарство за новите заразени.
Д-р Михайлова отбеляза, че ВМА са започнали първи да прилагат плазма и до момента имат 23 успешно преляти пациенти. "Там преливат плазма, когато пациентът е в средно, среднотежко и тежко състояние. Плазмата е ефективна преди интубацията и като се влее в болния, антителата отиват в кръвта, улавят вируса и го елиминират", обясни тя.
Според д-р Михайлова една доза плазма е 200 мл и обикновено след вливането й пациентът се чувства значително по-добре.
В САЩ плазмата вече е включена в стандартното лечение на COVID-19.
"Причините у нас да не е популярен този метод, са доста. В Националния кръвен център разполагат с много модерно оборудване и всеки, който желае да дари плазма, може да се обърне към тях. Около 30 000 пациенти са излекувани от коронавирус като те биха могли да станат доброволни дарители на плазма. "Най-ценният донор е мъж, среднотежко преболедувал, защото ще има повече антитела, до 55 години, без придружаващи заболавяния, кръвна група А+", обясни медикът.
Д-р Михайлова обясни, че ако донорът не е от София, на него ще му бъде платен транспорта до столицата. Тя призова и Националния кръвен център да работи и в събота и неделя, за да не се прекъсва даряването на плазма. "От един дарител обикновено се взима една до две дози плазма. Една плазма може да спаси човешки живот", заяви тя.
"Всяко лечение си има странични ефекти, контраиндикации и т.н. Голямото ключово проучване е в САЩ и в него се казва, че при 35 000 преляти тежкоболни е установено, че до трети ден от влошаването смъртността намалява 50%. Ние вече имаме хора, които са дарили два-три пъти. Направихме клуб на дарителите", заяви д-р Павлина Михайлова.