ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Спасители и концесионери по Южното черноморие настояват за радикални мерки- полиция да охранява плажовете, тъй като не могат да се справят с агресивните летовници, предаде Би Ти Ви.
Бургас е може би един от малкото морски градове, в които вече трето лято общинска полиция брани спасителите от пияни и агресивни летовници, които налитат на бой или не искат да излизат от водата, дори при бурно море. Глобите са внушителни - от 100 до 2000 лева. Досега най-високата не е налагана, но за това пък броят на санкционираните нарушители расте - от 20 през 2011 година, миналото лято са глобени 49 туристи.
Тази година вече има 5 случая на глобени плажуващи, а лятото тепърва започва. Общинските патрули обаче не са постоянно на пост на плажа, а на повикване и не могат да глобяват чужденци.
За да са по-мобилни, патрулите обикалят Морската градина с колела или мотопеди. Така, ако бъдат извикани от спасителите, стигат до плажа за броени минути.
„Излезе веднага и вика: „Аз не съм влязъл", а пък банските му мокри. Те му викат: „Едно, че те видяхме, другото - мокър си" и му направиха акт 150 лева”, разказва Стою Петров – спасител.
Освен че се налага да търсят помощ при по-буйни туристи, общинските патрули не стигат до плажовете извън Бургас.
В Созопол, където нарушителите са предимно чужденци, проблемът е още по-голям. За няколко дни от бурното море са спасени четири летовници.
„Не е реално да бъде общинска полиция, не виждам как може да ги санкционира, особено руско говорящите туристи... Имахме украинец, изваден от наши служители, той искаше да му се извинят спасителите, беше пуснал жалба, искаше да му се извинят защо са го изкарали”, казва и Цоньо Христов - концесионер, Централен плаж – Созопол.
От полицията в Бургас обаче обясняват, че униформените не стигат и препоръчаха на концесионерите да си наемат частна охрана.