ПИК с нов канал в Телеграм
Последвайте ни в Google News Showcase
Space X изпрати четирима астронавти до Международната космическа станция в четвъртък, включително първия човек от арабския свят, който отива в Космоса за продължителен престой, предава АП.
Близо 80 зрители от Обединените арабски емирства наблюдаваха от стартовата площадка как астронавтът Султан ал-Неяди излетя за шестмесечната си мисия.
С капсулата Crew Dragon, която трябва да пристигне на космическата станция в петък излетяха Стивън Боуен от НАСА, пенсиониран подводничар, астронавт-ветеран с три полета на космически совалки, и Уорън "Уди" Хобърг, бивш изследовател в Масачузетския технологичен институт, който отива в Космоса за първи път и Андрей Федяев, също новобранец в Космоса, пенсиониран пилот от руските въздушнокосмически сили - военен пилот.
Първият опит за изстрелването им беше прекратен в понеделник в последния момент поради запушен филтър в системата за запалване на двигателя.
Те ще заменят американско-руско-японския екипаж, който е там от октомври. Другите обитатели на станцията са двама руснаци и един американец, чийто шестмесечен престой беше удвоен до септември, след като капсулата им "Союз" бе повредена и на нея бе установен теч. Миналия уикенд пристигна заместващ "Союз".


